Aktualności

Published on 23 maja, 2017 | by admin

Ekstraklasa w sezonie 2017/18 bez podziału punktów?

Ekstraklasa przekazała do Zarządu PZPN projekt z propozycjami zmian w regulaminie rozgrywek od sezonu 2017/18. Najważniejszą z nich wydaje się być zniesienie podziału punktów po zakończeniu rundy zasadniczej.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, sezon 2017/18 będzie rozegrany tak jak dotychczas – w systemie 37 kolejek, z rundą zasadniczą i finałową (grupa mistrzowska i spadkowa po 30. kolejce), ale już bez podziału punktów.

– „Przed podjęciem tej kluczowej decyzji, poprosiliśmy o ocenę specjalistyczną firmę analityczną z Holandii – Hypercube” – zaznacza prezes spółki Ekstraklasa S.A. Dariusz Marzec. – „Pracuje ona m.in. dla UEFA, ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów) i kilku lig europejskich. Konsultuje m.in. projekt zmian w holenderskiej Eredivisie, zakładający zmniejszenie liczby zespołów z 18 do 16. Analiza naszej ligi wykazała, że wielkim atutem obecnego systemu jest utrzymanie dwóch kumulacji w sezonie – czyli kolejki na zakończenie rundy zasadniczej i finałowej oraz sama runda finałowa, która jest źródłem dodatkowych przychodów dla klubu. Obecny sezon jest rekordowy w historii Ekstraklasy pod względem frekwencji. Tej liczby nie udałoby się osiągnąć bez wprowadzenia cztery lata temu systemu ESA37” – dodaje prezes. – „Mamy świadomość, że kwestia dotycząca podziału punktów od początku istnienia systemu ESA37 budziła kontrowersje. Wsłuchaliśmy się w głosy środowiska piłkarskiego dotyczące podziału punktów i przeprowadziliśmy pełną analizę oraz konsultacje dotyczące systemu. Pokazaliśmy krótko i długoterminowe skutki decyzji. Naszym celem jest utrzymanie równowagi w lidze i doszliśmy do wniosku, że gwarantują to takie rozwiązania, jak system podziału środków finansowych z tytułu praw mediowych. Dzięki nim mistrz Polski otrzymuje 2,5 razy więcej od szesnastego zespołu w Ekstraklasie” – dodaje prezes.

Drugą kluczową zmianą jest limit obcokrajowców. Rada spółki optuje za umożliwieniem od sezonu 2017/18 udziału jednocześnie w meczu ekstraklasy trzech cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Obecne regulacje dopuszczają udział dwóch takich zawodników.

Wiele ostatnio mówiło się także o powiększeniu ligi. Zdaniem Ekstraklasy takie rozwiązanie na chwilę nie wchodzi w rachubę m.in. z powodów infrastrukturalnych.

źródło: ekstraklasa.org

Tags: ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv