Aktualności

Published on 15 sierpnia, 2022 | by admin

Chorzów: Wielkie Derby Śląska 1 września przy Cichej!

W ostatnich dwóch tygodniach wiele mówiło się o potencjalnej możliwości organizacji pucharowego starcia pomiędzy Ruchem Chorzów a Górnikiem Zabrze na Stadionie Śląskim. 121. w historii mecz pomiędzy obiema ekipami odbędzie się jednak na stadionie przy Cichej już pierwszego dnia września.

Dobry czas przeżywają ostatnio kibice “Niebieskich”. Po wywalczeniu przez klub awansu do rozgrywek Fortuna 1. Ligi, nikt nie spodziewał się, że podopieczni Jarosława Skrobacza od razu rozgoszczą się w ligowej czołówce. Tak się jednak stało, a po 4 seriach gier Ruch przewodzi ligowej stawce z 10 punktami na koncie, wyprzedzając krakowską Wisłę tylko dzięki lepszemu bilansowi bramek.

Gdyby nie wracający jak bumerang temat budowy nowego stadionu, kibice z Chorzowa mogliby zostać uznani za najszczęśliwszych w Polsce. Po latach tułaczki po niższych ligach, fani dostali nie tylko nagrodę w postaci meczów z niezłymi firmami na zapleczu Ekstraklasy, ale coś zdecydowanie większego. Losowanie 1. rundy Pucharu Polski przyniosło “to, co tygryski lubią najbardziej”, czyli pierwszą od 6 lat konfrontację “Niebieskich” z Górnikiem Zabrze.

Wiedząc, że zainteresowanie spotkaniem będzie kolosalne, władze klubu zaczęły rozważać różne opcje, a na radarze pojawił się oczywiście kultowy Stadion Śląski. W 2008 roku udało się na nim zorganizować Wielkie Derby Śląska, jednak po renowacji obiektu Ruch nie planował rozgrywać tam żadnych spotkań… aż do teraz. Pomysł wydawał się mieć ręce i nogi, jednak finalnie z niego zrezygnowano. Dlaczego?

Okazało się, że na organizację tego typu wydarzenia byłoby zdecydowanie za mało czasu. Losowanie odbyło się tylko nieco ponad miesiąc przed planowanym terminem meczu, co było kluczem w tej sprawie. Poprzednie derby w “Kotle Czarownic” przygotowywane były przez pół roku, a sam termin znany był dużo wcześniej. Istotne było także zdanie kibiców, którzy zdecydowanie woleliby zobaczyć to widowisko przy Cichej. Może po ewentualnym awansie Ruchu do Ekstraklasy temat gry na Śląskim znów powróci?

Wiemy już, że spotkanie odbędzie się w czwartek, 1 września, o godzinie 20:30. Dla najmłodszych kibiców jednego z klubów będzie to zapewne nie najgorsze rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Jako, że mecz rozgrywany jest w ramach Pucharu Polski, jeden z zespołów pożegna się z rozgrywkami już na etapie 1/32 finału. Co ciekawe, ostatnie starcie obu ekip w ramach PP odbyło się w sezonie 1983/84. Wówczas w ćwierćfinałowym dwumeczu dwukrotnie górą był Ruch.

Mimo gry na obcym terenie, faworytem spotkania niezmiennie pozostaje Górnik, który w miniony poniedziałek na Arenie Zabrze pokonał Raków Częstochowa 1:0 i zajmuje niezłe, siódme miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. W bezpośredniej rywalizacji obu ekip w Wielkich Derbach Śląska to właśnie zabrzanie są na czele, i to zdecydowanie! Na 120 meczów, “Trójkolorowi” wygrali 46-krotnie, 40 razy był remis, za to Ruch jedynie 34 razy kończył spotkanie z tarczą.

Kibice “Niebieskich” nie próżnują, wiedząc, że ciężko będzie im zdobyć bilety z otwartej sprzedaży. Co prawda pierwszeństwo w zakupie wejściówek na derby mają osoby, które pojawiły się na domowym meczu z Puszczą Niepołomice, jednak najlepszą opcją pozostaje kupno karnetu, dzięki czemu nie trzeba będzie martwić się o dostępność biletów. W środę, 3 sierpnia klub poinformował o sprzedanych blisko 3 000 wejściówkach sezonowych, wyprzedzając tym samym w klasyfikacji lokalnego rywala z Zabrza.

Rywalizacja pomiędzy oboma klubami i ich kibicami trwa na każdym poletku, a to przecież tylko preludium do tego, co wydarzyć ma się już 1 września. Kto awansuje do kolejnej rundy Pucharu Polski?

źródło: stadiony.net

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv