Published on 22 kwietnia, 2022 | by admin

Budowa stadionu w Płocku: Brakuje ludzi do pracy.

Stadion Wisły Płock rośnie z tygodnia na tydzień. Choć gołym okiem tego nie widać, to stadion mimo wszystko ma niewielki poślizg. Póki co nie wpływa to na nic, bo w chwili oddania i tak będzie przerwa w rozgrywkach.

Przy budowie stadionu Wisły Płock nie ustają. To ważne, bo w związku z wojną na Ukrainie i pandemią Covid-19 pojawiły się problemy w branży budowlanej.

Cieszy mnie intensywność prac na budowie. Front robót obejmuje cały obszar stadionu. Prace prowadzone są jednocześnie na trybunie wschodniej, gdzie na podtrybuniu prowadzone są prace w zakresie instalacji sanitarnej, wentylacji, kanalizacji. Podobnie na trybunie północnej. Na trybunie południowej widzimy, jak wznoszone są mury i powstaje konstrukcja stalowa. Prace murarskie trwają cały czas na podtrybuniu, gdzie będą sklepy, kasy biletowe. Z dnia na dzień widać postęp – mówi w rozmowie z nami Artur Zieliński, zastępca prezydenta ds. inwestycji i remontów.

Są jednak drobne przesunięcia w harmonogramie. Codziennie na budowie przy Łukasiewicza 34 pracuje ok. 100 osób, ale mogłoby więcej. Brakuje jednak ludzi do pracy. To nie nowość na rynku pracy, a wojna pogłębiła problem. Ukraińcy często stanowili nawet kilkadziesiąt procent obsady budów. Nagle, niektórzy wręcz z dnia na dzień, wrócili bronić swojej ojczyzny.

Nie ma już problemu z brakami materiałowymi, gorzej jest z obsadą ludzką – nie ukrywa Zieliński. – Wykonawca i podwykonawcy starają się uzupełniać niedobory i dobrze to wychodzi. To może nie jest 100 procent uzupełnienia, ale 80 procent.

Oficjalnie przesunięcia terminu oddania stadionu nie ma i teoretycznie wciąż obowiązuje data 30 listopada 2022 roku. Nieoficjalnie można jednak powiedzieć, że na budowie, na tę chwilę, jest kilka tygodni obsuwy. Jeśli problem z obsadą pracowniczą będzie się pogłębiał termin ukończenia prac może, choć wcale nie musi, wydłużyć się o 4-5 tygodni.

Wciąż jest jednak czas na nadgonienie i na dziś nikt nie jest w stanie na 100 procent przewidzieć, czy uda się dotrzymać listopadowego terminu czy nie. Warto wspomnieć, że budujący stadion w Płocku MIRBUD zdołał oddać stadion Łódzkiego Klubu Sportowego pół roku przed terminem.

Budowa w pewnym momencie zwolniła, ale idzie w takim tempie, które pozwala nam określić, że w tym roku zostanie ukończona – mówi Artur Zieliński.

Ewentualne przesunięcie terminu i tak nie będzie miało większego znaczenia dla kibiców. 21 listopada ruszają mistrzostwa świata w Katarze, a finał zaplanowano na 18 grudnia. Ostatnia kolejka PKO Ekstraklasy zostanie rozegrana prawdopodobnie 12-13 listopada, a piłkarze do gry wrócą najpewniej w ostatni weekend stycznia 2023 roku.

źródło: portalplock.pl

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv