Aktualności

Published on 29 października, 2014 | by admin

Boniek wstawił się za Legią w UEFA.

Kibice Legii wywiesili biało-czerwoną flagę z napisem Wilno i Lwów, a ktoś uznaje to za przejaw rasizmu i donosi do UEFA. Zdrowego rozsądku broni prezes PZPN-u Zbigniew Boniek, który wstawił się za Legią do UEFA.
Reklama: Co powinna posiadać siłownia?

FARE (Football Against Racism in Europe) doniosła do UEFA na flagi, które wywieszono podczas rozgrywanego we Lwowie meczu Ligi Europejskie Metalist Charków – Legia Warszawa. Na trybunach fani Metalista wywiesili flagę batalionu Azow, który w opinii powszechnej jest uważany za nazistowski. Fani Legii podpadli polską flagą, na której znajdowały się dwa napisy – Wilno i Lwów. Organizacja antyrasistowska zgłosiła również okrzyki polskich kibiców, którzy w pierwszej połowie skandowali “ruska k…”.

W ślad za tym donosem, Komisja Dyscyplinarna UEFA postanowiła wszcząć dochodzenie, a to mogło się skończyć drakońską karą dla Legii.

W obronie klubu mistrza Polski wstawił się prezes PZPN-u Zbigniew Boniek, który wystosował pismo do szefa UEFA Michela Platiniego i sekretarza generalnego – Gianniego Infantino. List Bońka trafił dziś przed południem na biurko Platiniego. W skrócie można to ująć tak, że prezes PZPN wyjaśnił tło historyczne i zaapelował o zachowanie zdrowego rozsądku.

Zbigniew Boniek zwrócił uwagę na fakt, że umieszczenie na biało-czerwonej fladze Wilna i Lwowa nie musi oznaczać dążeń rewizjonistycznych autorów tych napisów, tylko przywiązanie do jakże pięknych polskich tradycji związanych z tymi miastami.
“To na tych ziemiach rodzili się i tworzyli wspaniali pisarze, poeci, wojskowi. Tacy jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, noblista Czesław Miłosz czy twórca niepodległej Polski – marszałek Józef Piłsudski. We Lwowie na początku ubiegłego stulecia rodziła się polska piłka nożna. Właśnie w tym mieście urodził się Kazimierz Górski – najwspanialszy trener w historii naszego futbolu. Po geopolitycznych zmianach w 1945 r. te ziemie i te miasta są dla nas tylko sentymentalnym wspomnieniem czasów, której już nie wrócą” – pisze Boniek.

Szef polskiej piłki zaapelował do UEFA, by nie karać Legii, bo najzwyczajniej na to nie zasłużyła.

“Szanując europejski ład i nienaruszalność europejskich granic, wspominamy tamte czasy, kiedy wspaniałe polskie kluby piłkarskie Pogoń Lwów i Śmigły Wilno biły się o mistrzostwo Polski. Młodzi ludzie z Legii, proszę mi wierzyć, nie chcieli w żaden sposób zademonstrować rewizjonistycznych czy nacjonalistycznych idei. Są po prostu wrażliwi na tradycję i historię polskiego futbolu. Sam klub Legia Warszawa od dawna stara się być nowoczesną firmą sportową, dbającą przede wszystkim o tradycję i sportowe sukcesy, czego dowodem jest w sezonie 2014/2015 dyspozycja Legii w Lidze Europejskiej – 3 mecze, 3 wygrane, 9 punktów! Mam nadzieję, że mój list wyjaśni Panom coś, czego nie można nazwać incydentem” – dodał Zbigniew Boniek.

Decyzja UEFA ma zostać ogłoszona 13 listopada.

źródło: sport.interia.pl

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv