Aktualności

Published on 21 maja, 2015 | by admin

Białystok: Ryzyko podniesione po Knurowie.

Choć tragedia w Knurowie miała miejsce na drugim końcu Polski i kilka lig niżej, policja w Białymstoku podniosła poziom ryzyka wszystkich meczów Jagiellonii. A tym samym koszt organizacji o 120 tys. zł.

Wszystkie trzy mecze Jagiellonii do końca sezonu otrzymały od policji status imprez podwyższonego ryzyka. W związku z tym nie będzie można sprzedawać alkoholu, a zwiększona ochrona to 40 tys. zł dodatkowych kosztów na mecz. Łącznie ok. 120 tys. zł.

Problematyczne wydaje się jednak uzasadnienie takiej decyzji. “W świetle ostatnich wydarzeń, do których doszło w związku ze śmiercią kibica po meczu na stadionie w Knurowie, istnieje duże prawdopodobieństwo zbiorowego zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego” – czytamy w opinii Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Jagiellonia jednak nie zgadza się z taką argumentacją. Klub rozgrywał już mecz u siebie po wydarzeniach z Knurowa i nie odnotowano wzrostu liczby incydentów. Przeciwnie, Stadion Miejski w Białymstoku wypada korzystnie pod względem bezieczeństwa – w 37 meczach „Jagi” zarejestrowano jedynie 10 naruszeń prawa.

“W trakcie meczów ani w obecnym, ani w ciągu dwóch ostatnich sezonów rozgrywkowych w Białymstoku nie doszło do żadnych poważnych naruszeń porządku publicznego. Analiza ryzyka nie jest poparta żadnymi racjonalnymi przesłankami” – mówi dla „Kuriera Porannego” Agnieszka Syczewska, rzeczniczka Jagiellonii-Białystok SSA.

– “Na naszych meczach i tak jest więcej ochrony, niż wymaga tego ustawa. Uważamy, iż możemy podnosić poziom bezpieczeństwa, co jest naszym celem, innymi metodami. Sam fakt obecności większej liczny służb nie przełoży się naszym zdaniem na jego poprawę” – uzasadnia Syczewska.

I ma powody, bo klub w minionym roku na organizacji meczów nie zarobił ani złotówki. Przeciwnie, zanotował stratę rzędu ok. 200 tys. zł. Rzeczniczka „Jagi” publicznie obawia się, że wzrost kosztów wpłynie negatywnie na ceny biletów. A to z kolei może bardzo źle przekładać się na frekwencję.

Jeden mecz, który może faktycznie uzasadniać status podwyższonego ryzyka, to ostatnie spotkanie sezonu, z Lechią Gdańsk. Nie najlepsze relacje między kibicami obu drużyn nie są tajemnicą, a mecz może dodatkowo rozstrzygać o tytule mistrzowskim, więc napięcie może być wysokie.

źródło: stadiony.net / poranny.pl

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv