Aktualności

Published on 25 sierpnia, 2023 | by admin

1. Liga: Ogólnopolski bojkot kibiców Wisły

Piłkarze Białej Gwiazdy słabo rozpoczęli kolejny sezon na zapleczu Ekstraklasy. Po pięciu kolejkach zgromadzili jedynie 5 punktów i zajmują obecnie 14. miejsce w tabeli. Oprócz kłopotów sportowych krakowski klub ma też problemy wizerunkowe, bo jego kibice nie są mile widziani na innych stadionach 1. Ligi.

5 sierpnia podczas turnieju piłkarskiego na Stadionie Miejskim w Radłowie, w którym uczestniczyli kibice m.in. Unii Tarnów i Wisły, doszło do bijatyki. Na miejscu pojawiły się połączone siły Zagłębia Sosnowiec i BKS-u Bielsko-Biała i pomiędzy obiema ekipami doszło do starcia. Walka była bardzo brutalna, a każda ze stron używała ostrych narzędzi, kijów bejsbolowych oraz petard. W starciu miało uczestniczyć ok. 100 osób. W wyniku awantury śmierć poniósł 40-letni kibic z Bielska-Białej.

Policja wyjaśnia wciąż okoliczności tych wydarzeń, zatrzymano też uczestników bójki. Mężczyzna miał zostać śmiertelnie ranny odpaloną racą. Środowisko kibicowskie uznało, że tej tragedii winni są kibice Wisły, którzy byli w Radłowie i na transparentach dają temu wyraz w całej Polsce. Szczególnie było to widoczne na stadionie Legii Warszawa, której kibice nawoływali do wykluczenia fanów Białej Gwiazdy ze środowiska.

Na dwa pierwsze mecze wyjazdowe obecnego sezonu kibice spod Wawelu nie pojechali, ponieważ została na nich nałożona kara za wybryki, jakich się dopuścili podczas barażowego spotkania z Puszczą Niepołomice. Ekipy z Krakowa zabrakło zatem na Stadionie Górnika w Łęcznej i przy Konwiktorskiej w Warszawie podczas meczu na Stadionie im. generała Kazimierza Sosnkowskiego.

Biała Gwiazda rozegrała na razie jeszcze jeden mecz wyjazdowy w Tychach, ale miejscowy GKS kibiców gości na Stadion Miejski w Tychach nie wpuścił. Jako oficjalny powód tej decyzji wskazując problemy z sektorem gości po ulewnych deszczach. Wiślacy nie wybiorą się też 1 września do Legnicy na mecz z Miedzią. Spadkowicz z Ekstraklasy poinformował krakowski klub, że nie przyjmie jego kibiców ze względów bezpieczeństwa.

W rozmowie z Gazetą Krakowską rzeczniczka prasowa Wisły, Karolina Kawula, powiedziała: Otrzymaliśmy oficjalne pisma od klubów, które uzasadniły swoje decyzje w związku z czym musieliśmy zaakceptować taki stan rzeczy. Oczywiście pozostajemy w kontakcie z przedstawicielami organizatorów meczów.

Pani rzecznik kontynuuje: Mamy jednak nadzieję, że brak naszych kibiców na wyjazdach nie stanie się normą, gdyż każdy zespół, jeśli tylko przepisy czy warunki na to pozwalają, ma prawo być wspierany przez swoich fanów. Liczymy na obecność naszych fanów podczas kolejnych meczów wyjazdowych. Na chwilę obecną otrzymaliśmy odmowę od dwóch klubów z różnymi uzasadnieniami. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać i towarzyszyć będą wątpliwe powody, to wówczas podejmiemy decyzję i ewentualne działania, zgłaszając sprawę do Komisji Ligi.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv