Aktualności

Published on 2 grudnia, 2013 | by admin

Włoscy kibice ukarani za zakłócanie porządku i napaść na policjantów

Spośród 153 Włochów zatrzymanych w Warszawie przed meczem Legia – Lazio Rzym większość została ukarana za zakłócanie porządku publicznego, czynną napaść na policjantów oraz udział w zbiegowisku – poinformowała w poniedziałek stołeczna policja.

W sumie przed czwartkowym meczem na komisariaty trafiło 167 osób, w tym 153 Włochów, dziewięciu Polaków, dwóch Duńczyków oraz Brytyjczyk, Czech i Albańczyk. Jak informowała policja, do pierwszych zatrzymań doszło po tym, jak grupa włoskich kibiców, która przyjechała do Warszawy na mecz swojej drużyny, wyszła z jednego z klubów w centrum miasta.

W pewnym momencie ponad sto osób wyszło na jezdnię i Al. Jerozolimskimi ruszyło w stronę stadionu Legii. Na wysokości ul. Poznańskiej grupa pseudokibiców zaatakowała policjantów. Mężczyźni obrzucili funkcjonariuszy i policyjne radiowozy kamieniami, słupkami i koszami na śmieci. Aby utrudnić identyfikację, niektórzy z kibiców zakładali kominiarki.

Jak poinformowała w poniedziałek Komenda Stołeczna Policji, spośród 150 osób zatrzymanych przed meczem 85 odpowiadało za zakłócenie porządku publicznego, 36 – czynną napaść na policjanta, 27 – udział w zbiegowisku. Trzy osoby trafiły do stołecznego ośrodka dla osób nietrzeźwych.

Przed sądami trzy osoby zatrzymane za czynną napaść na policjanta dobrowolnie poddały się karze (dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, 2 tys. zł grzywny oraz zakaz wstępu na imprezy sportowe). 11 osób ukarano grzywną w wysokości 400 zł. Wobec sześciu orzeczono dwuletni zakaz wstępu na imprezy sportowe oraz 600 zł grzywny, wobec czterech – dwuletni zakaz i 500 zł grzywny, a wobec jednej – dwuletni zakaz i 2 tys. zł grzywny. Sześć osób po przesłuchaniu zwolniono.

15 osób zostało aresztowanych na dwa miesiące. Osiem osób usłyszało wyrok pozbawienia wolności za udział w zbiegowisku (siedem osób na trzy miesiące, a jedna osoba na sześć miesięcy). Trzech zatrzymanych usłyszało wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu (dwie osoby – kara sześciu miesięcy w zawieszeniu na dwa lata, jedna – kara trzech miesięcy w zawieszeniu na dwa lata). Jedną osobę ukarano grzywną w wysokości 1,8 tys. zł i dwuletnim zakazem wstępu na imprezy masowe.

W związku z popełnionymi wykroczeniami 19 osób ukarano grzywnami od 600 do 800 zł. Pięć kolejnych osób oprócz grzywien zostało ukaranych także dwuletnimi zakazami wstępu na imprezy sportowe. – W przypadku pięciu osób odroczono termin rozprawy. Wobec 25 sprawa została przekazana do rozpatrzenia w trybie zwyczajnym, a 14 uniewinniono – powiedział kom. Andrzej Browarek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Grupę 17 innych mężczyzn (16 Włochów i jeden Albańczyk), którzy przyjechali na mecz, zatrzymano już w środę w nocy przed jednym z warszawskich hoteli, gdzie doszło do awantury. Policjanci zabezpieczyli przy nich niebezpieczne narzędzia, w tym noże i kastety.

– Siedem osób ukarano grzywną w wysokości 3,4 tys. zł, a wobec 10 sprawa została skierowana do trybu zwykłego z uwagi na wskazanie adresu doręczeń w Polsce i udział obrońcy z wyboru – powiedział Browarek.

Podczas czwartkowych incydentów z udziałem pseudokibiców nikt nie ucierpiał. Uszkodzony został policyjny radiowóz.

Źródło: sport.pl

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv