Bez kategorii

Published on 17 kwietnia, 2023 | by admin

Wielka Brytania i Irlandia przedstawiła stadiony na Euro 2028

Decyzje UEFA o tym, kto zostanie gospodarzem piłkarskich Mistrzostw Europy w 2028 roku dopiero przed nami, ale kandydujące państwa już pilnie się przygotowują do przedstawienia pełnej oferty. Jedną z najbardziej dynamicznych kandydatur są bez wątpienia Brytyjczycy i Irlandczycy, którzy wystąpili z propozycją organizacji wspólnych mistrzostw. Przedstawili oni właśnie dziesięć stadionów, na jakich ma odbyć się ta impreza. Opowiemy o nich tutaj, a także przedstawimy najważniejsze informacje o nadchodzącym turnieju Euro 2028. Warto poznać te informacje, szczególnie jeśli planujesz obstawiać zakłady bukmacherskie na polski futbol i przewidujesz, że nasza reprezentacja narodowa wystąpi w 2028 roku na Mistrzostwach Europy.

Nowe i stare stadiony na Wyspach

Aspirujący gospodarze przedstawili dziesięć stadionów, które mogą gościć występujące na nadchodzących Mistrzostwach Europy piłkarzy i kibiców. Są to między innymi uznane areny, posiadające rozbudowaną infrastrukturę piłkarską i pozasportową, takie jak Cardiff’s Principality Stadium, Aviva Stadium (Irlandia) oraz Wembley, Hampden Park, St James’ Park i Villa Park (Wielka Brytania). Z listy wypadł za to Old Trafford, jako niewystarczająco nowoczesny i ekologiczny na potrzeby mistrzostw. Największą ciekawostkę stanowią tu jednak dwa stadiony, których budowa się rozpocznie.

Będą to Casement Park w Belfaście oraz Bramley-Moore Dock, budowany przez Everton. Planowana pojemność Casement Parku wyniesie 34 500 krzesełek. Co ciekawe, ten stadion jest planowany już od 2013 roku i wyznaczono nawet dla niego plac budowy. Impulsem do rozpoczęcia prac będzie potencjalnie ta wielka impreza, o którą ubiegają się wspólnie Irlandia i Wielka Brytania. Nowy stadion Everton Bramley-Moore Dock będzie miał natomiast pojemność 54 000 kibiców, a jego koszt budowy wyniesie 760 milionów funtów, czyli około 4 miliardów złotych.

Impreza ma pełne poparcie brytyjskiego premiera Rishi Sunaka, a także premierów Irlandii i Pierwszego Ministra Szkocji. Dzięki temu można wierzyć, że finansowania nie zabraknie i że te areny zostaną ukończone na czas, niezależnie od tego, czy te dwa kraje otrzymają prawo goszczenia drużyn.

Euro 2028: co o nim wiemy

Mistrzostwa Europy w 2028 roku będą organizowane dla 24 zespołów. Dokładna data nie została wyznaczona, ale federacja UEFA przewiduje, że odbędą się one na przełomie czerwca i lipca. Każdy kraj składający swoją kandydaturę musi zgłosić co najmniej 10 stadionów, a jeden z nich musi mieć minimalnie pojemność 60 tysięcy krzesełek, natomiast dwa kolejne stadiony powinny mieć co najmniej 50 tysięcy miejsc. Decyzja o tym, kto zostanie organizatorem, zapadnie już wkrótce, we wrześniu tego roku. Obecnie największe szanse ma właśnie Irlandia i Wielka Brytania, między innymi dzięki dobrej bazie sportowej na którą składają się nowoczesne stadiony.

Pewne szanse ma również Turcja, które prowadzi szerokie projekty infrastrukturalne. Za Turkami przemawia także fakt, że do tej pory nie gości jeszcze turnieju tej klasy. Z ciekawszych kandydatur mieliśmy wcześniej Hiszpanię i Portugalię, a także Włochy, jednak tamtejsze federacje wycofały się. Nie jest natomiast wykluczone, że będą one kandydować do organizacji kolejnego euro. W Polsce prawa do transmisji Mistrzostw Europy nabyła już TVP, tak więc wszystkie mecze będzie można oglądać w niekodowanej telewizji. Nie zapowiedziano jeszcze terminu kwalifikacji, ale nie można wątpić, że boje o wstęp do mistrzostw będą intensywne. Możemy jedynie trzymać kciuk za awans naszych!


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv