Aktualności

Published on 15 marca, 2018 | by admin

Rok po nowelizacji “ustawy hazardowej”. Sytuacja bukmacherów internetowych w Polsce

Ustawa hazardowa przez długi czas była traktowana przez polityków niczym gorący kartofel – przerzucano się nią latami, próbowano ją zmieniać na różne sposoby, ale trudno było mówić o sukcesie i efektywnym działaniu legislacyjnym. Niejasne przepisy powodowały, że sytuacja zarówno bukmacherów, jak i graczy była mocno niepewna. Na szczęście dla nich jednak wszystko się zmieniło w 2017 r., gdy w życie weszła znowelizowana ustawa hazardowa. Omówmy jej najważniejsze założenia i sprawdźmy, które przepisy uległy modyfikacji.

Nowe porządki

Ustawa hazardowa przez wiele lat wzbudzała liczne kontrowersje, w pewnym momencie stając się nawet zarzewiem głośnej afery z udziałem polityków z pierwszych stron gazet. Wiele pytań i wątpliwości pojawiło się przy nowej ustawie z 2009 r., która w opinii wielu komentatorów zawierała zapisy niezgodne z prawem Unii Europejskiej i w rezultacie zamiast unormować sytuację, wprowadziła jeszcze większych chaos, zarówno wśród graczy, jak i firm bukmacherskich. Dopiero w 2017 r. wprowadzono dużą nowelizację, która przywróciła ład w branży. Jej celem było stworzenie warunków do legalnego i bezpiecznego dla graczy działania firm bukmacherskich przy jednoczesnym wyeliminowaniu z rynku podmiotów, które świadczą usługi w sposób niejasny pod względem prawnym.

Założony efekt osiągnięto m.in. poprzez ustanowienie zezwolenia dla podmiotów urządzających zakłady wzajemne, które mogą uzyskać spółki spełniające ustawowe kryteria. O takie zezwolenie trzeba wnioskować w Ministerstwie Finansów. W ten sposób zapewniono dokładną weryfikację firm zamierzających działać legalnie. Co jednak z bukmacherami, którzy nie planują przestrzegać prawa? Ustawodawca pomyślał również o nich, wprowadzając możliwość blokowania ich stron internetowych. Jak w praktyce działa ten mechanizm? Otóż Ministerstwo Finansów udostępnia listę witryn firm hazardowych nie posiadających polskiego zezwolenia, które urządzają w Internecie gry hazardowe w sposób niezgodny z polską Ustawą o grach hazardowych. Ustawa ta natomiast nakłada na dostawców Internetu obowiązek zablokowania tych adresów w ciągu 48 godzin od momentu pojawienia się nowych adresów na liście Ministerstwa Finansów, pod groźbą wysokich kar finansowych.

Choć wprowadzone rozwiązania już w momencie pierwszych doniesień wzbudziły i w dalszym ciągu wywołują bardzo poważne kontrowersje, to nie da się ukryć, że okazały się skuteczne i przyniosły zamierzone rezultaty. Obecnie trudno bowiem znaleźć firmy bukmacherskie, które działają na naszym rynku w sposób nielegalny, a gracze nie mają wątpliwości, czy wnosząc swoje zakłady online u wybranego bukmachera, nie łamią prawa. Dzisiaj pod tym względem sytuacja jest klarowna. W nowelizacji zadbano nie tylko o bezpieczeństwo graczy i jasną sytuację prawną operujących na rynku internetowych bukmacherów. Przepisy, które zaczęły obowiązywać w 2017 r., zapewniają również wysokie wpływy do budżetu państwa w związku z opodatkowaniem bukmacherów, którzy są zobowiązani do odprowadzania 12% podatku od obrotu oraz 10% od każdej wygranej powyżej 2280 zł.

Z myślą o bezpieczeństwie

Jeśli ktoś jednak spróbuje w jakiś sposób ominąć ograniczenia i z urządzenia zlokalizowanego w Polsce będzie obstawiał wyniki u bukmachera nieposiadającego licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów, narazi się na karę finansową. Nie mając pewności, czy dany bukmacher jest legalny, warto zajrzeć do wykazu firm, które otrzymały licencję od Ministerstwa Finansów – jeśli dany operator się na niej nie znajduje, lepiej się go wystrzegać i znaleźć innego bukmachera. Takie wykazy legalnych bukmacherów internetowych w Polsce możesz znaleźć zarówno na licznych stronach o tematyce bukmacherskiej, jak i bezpośrednio na stronie Ministerstwa Finansów.

Wychodząc z założenia, że obstawianie meczów może skończyć się uzależnieniem, ponieważ jest to forma hazardu, a jak wiadomo, hazard uzależnia – w znowelizowanej „ustawie hazardowej” ustawodawca nakłada na bukmacherów obowiązek informowania o ryzyku wpadnięcia w nałóg. Aby umożliwić weryfikację wieku, dopuszczono również możliwość sprawdzania przez bukmacherów danych osobowych (podczas rejestracji u bukmachera online wymagane jest przesłanie czytelnego skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości). Osoby niepełnoletnie nie mogą bowiem korzystać z usług firm organizujących zakłady bukmacherskie, gdyż są one przeznaczone wyłącznie dla graczy powyżej 18. roku życia.

Po wejściu w życie nowelizacji w ustawie pojawiły się też zmiany dotyczące reklamowania firm bukmacherskich. Na polu marketingu ich możliwości są mocno ograniczone, ponieważ mają zakaz kierowania swojego przekazu do osób małoletnich, a same reklamy nie mogą nakłaniać do obstawiania wyników ani pokazywać bukmacherów w pozytywnym świetle. Prawo zabrania wywoływania pozytywnych skojarzeń z usługami bukmacherskimi – w reklamach zabronione jest łączenie gry u bukmachera z sukcesem finansowym, zarobkiem, lepszym samopoczuciem czy nawet przyjemnie spędzanym czasem.

Zmiany pojawiły się również na polu sponsoringu. Nowelizacja Ustawy o grach hazardowych z 2017 r. dopuszcza możliwość reklamowania bukmacherów w ten sposób, co wcześniej było o wiele bardziej problematyczne. Zmiany w przepisach spowodowały wyraźny wzrost liczby firm bukmacherskich, które zainwestowały w sponsorowanie wydarzeń, drużyn czy zawodników. Dzięki temu do polskich klubów i organizacji sportowych płynie strumień pieniędzy umożliwiający dynamiczniejszy rozwój i zwiększenie nakładów chociażby na szkolenie młodzieży.

Ponadto w ramach nowelizacji „ustawy hazardowej” zagwarantowano państwowemu Totalizatorowi Sportowemu monopol na organizowanie gier w kasynie online oraz nadzór nad automatami do gry. Żaden inny podmiot w Polsce nie ma prawa zajmować się grami liczbowymi ani loteriami pieniężnymi – zarówno w trybie stacjonarnym, jak i w Internecie.

Jeśli zamierzasz rozpocząć obstawianie zakładów sportowych – pamiętaj o odpowiedzialnej grze, ponieważ hazard wiąże się z ryzykiem strat finansowych i ma działanie uzależniające. Gra u bukmacherów jest w Polsce dozwolona wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 rok życia.

Tags: ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv