Bez kategorii

Published on 26 grudnia, 2022 | by admin

Rekordowe mistrzostwa w Katarze 2022: ile zarobili Polscy piłkarze

Mundial w Katarze dobiega końca. 18 grudnia odbędzie się finałowe spotkanie turnieju, które można obejrzeć na stronie GGBet. W końcu turniej w Katarze to nie tylko gra i ekscytujące emocje piłkarskie, ale także ogromne pieniądze. 

Mistrzostwa Świata w Katarze kosztowały pięć razy więcej niż siedem poprzednich turniejów razem wziętych. Piłkarze również zarobią rekordową sumę, podobnie jak kluby. Duże wydarzenie sportowe oznacza zazwyczaj duże pieniądze. Ile kosztowała organizacja tego wydarzenia? Ile zarobili na tym piłkarze z Polski? Odpowiedź na to pytanie wyjaśnimy później.

Przychody FIFA mają tendencję wzrostową

Na początek wyjaśnimy to, skąd FIFA w ogóle bierze pieniądze. Po Mistrzostwach Świata organizacja prowadzi czteroletni cykl, który obejmuje fazę kwalifikacyjną i turniej finałowy kolejnych mistrzostw. Wpływy pochodzą z trzech strumieni. Tak wygląda podział pieniędzy w obecnym cyklu:

  • prawa na transmisje telewizyjne i internetowe — 3,5 mld dolarów; 
  • umowy sponsorskie — 2,4 mld dolarów;
  • sprzedaż biletów — 1,1 mld dolarów.

Uwzględniając inne źródła dochodu, łączna kwota wyniosła 7,89 mld dolarów, co jest rekordem! Dla porównania, poprzedni mundial również rekordowy w Rosji, przyniósł wraz z cyklem kwalifikacyjnym 6,421 mld dolarów. W XXI wieku dochody FIFA rosną gwałtownie z każdym cyklem, a wraz z nimi o kilkadziesiąt procent wzrasta pula nagród.

Z tegorocznego funduszu nagród o wartości 1 miliarda dolarów, 440 milionów dolarów zostanie wydanych bezpośrednio na nagrody pieniężne — podobnie jak przy poprzednich okazjach jest to rekord. Dla porównania, podczas mundialu w 2018 roku kwota ta wyniosła 400 milionów dolarów.

Pula nagród: 45 mln USD dla zwycięzcy turnieju

Jak już zdążyliście się zorientować, pula nagród obejmuje coś więcej niż tylko wysokość nagród pieniężnych. Zawiera również:

  1. Pieniądze szkoleniowe — wypłacane federacjom krajów, których reprezentacje narodowe biorą udział w turnieju.
  2. Program świadczeń klubowych — FIFA płaci klubom, których zawodnicy grają w MŚ. Fundusz Mistrzostw Świata w 2022 roku – 310 milionów dolarów.
  3. Składka ubezpieczeniowa — jeśli zawodnik zostanie kontuzjowany na Mistrzostwach Świata, jego klub otrzymuje dodatkową wypłatę. Fundusz Mistrzostw Świata w 2022 roku – 70 milionów dolarów.

Zwycięzca turnieju otrzyma 45 mln USDб więc razem z opłatami za przygotowania i rozgrywki grupowe mistrz wywiezie z Kataru łącznie 52,5 mln dolarów. Ekipa, która zajmie 2 miejsce, może liczy cna 32 mln USD. Drużyna, która zajmie 3 szczebel, dostanie 26 mln USDю Opłaty za miejsca 5-8 zostały zabudżetowane na poziomie 68 mln dolarów (17 mln dolarów dla każdej drużyny); za miejsca 9-16 – 104 mln dolarów (13 mln dolarów dla każdej). Inne drużyn, które brały dział w turnieju, otrzymają po 2.5  mln USD.

Ile zarobili Polscy piłkarze na MŚ 2022

Organizacja FIFA przeznaczyła na nagrody rekordową sumę 440 mln dolarów. Jest to o 40 mln dolarów więcej niż podczas Mistrzostw Świata w Rosji w 2018 roku. Za dotarcie do MŚ federacje otrzymały po 9 mln dolarów.

Piłkarze z Polski zakończyli swoją przygodę z mundialem porażką 1:3 z Francją w 1/8 turnieju. Ile na tym zarobili? Zacznijmy od tego, ile zarobiła federacja. Polski Związek Piłki Nożnej za udział w imprezie zarobił 9 mln dolarów. Wycofanie się zespołu z grupy przyniosło kolejne 4 mln dolarów. 40% (1,6 mln USD) opłat za wyjście z grupy trafiło do zawodników. Została ona podzielona między nich na podstawie ich wkładu w grę, czyli czasu spędzonego na pole.

Wiele zdumienia wywołała ostatnio wiadomość, że premier RP Morawiecki obiecał polskiej drużynie 30 milionów złotych za zakwalifikowanie się z grupy. 5 grudnia rzecznik polskiego rządu wyjaśnił, że to PZPN otrzyma tę sumę na rozwój całej branży piłkarskiej.

Warto dodać, że mundial oczywiście zarabia dużo na transmisjach. Szacuje się, że do 1/4 finału TVP zarobiła z reklam około 26 milionów złotych. A każde kolejne spotkanie przyniesie około 10 milionów złotych, bo cena reklamy stale idzie w górę. 


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv