Aktualności

Published on 21 maja, 2015 | by admin

Kto pokaże ekstraklasę? Na placu boju został tylko jeden gracz

Przez najbliższa lata mecze piłkarskiej ekstraklasy mają być nadal pokazywane w NC+.

Ostateczna decyzja zapadnie najpóźniej 10 czerwca na posiedzeniu władz Ekstraklasy SA. Sytuacja jest wyjątkowa, bo zawsze o tej porze było już jasne, kto pokaże ligę w kolejnym sezonie. Napięcie rośnie również dlatego, że to bardzo istotna informacja dla kibiców podpisujących umowy abonenckie, ale też dla klubów, które nie mogą prowadzić rzetelnych negocjacji z potencjalnymi sponsorami bez konkretnej wiedzy o dostępności meczów w kanałach telewizyjnych.

Canal+ (flagowa stacja na platformie NC+) prawa do polskiej ligi ma od wejścia na polski rynek, czyli od 20 lat, a przetargi na scentralizowane prawa wygrywa od 2000 roku. Dla niej to strategiczny punkt w ofercie programowej. Zwykle jest więc tak, że Ekstraklasa SA straszy utworzeniem samodzielnego kanału telewizyjnego, sugeruje, że ma innych poważnych kontrahentów, którzy w ofertach śrubują cenę, ale ostatecznie najatrakcyjniejsze pakiety trafiają do Canal+.

Tym razem jest podobnie, choć był moment, że pośrednicząca w sprzedaży praw firma MP&Silva zainteresowała ofertą potężny medialny koncern FOX Sports. Jednak już kilka miesięcy temu Amerykanie ogłosili, że w tej chwili nie są jeszcze zainteresowani taką inwestycją w Polsce.

Na placu boju został więc tylko NC+. Dlaczego decyzja nie została jeszcze ogłoszona? – Bo ligowej spółce zależy, żeby jakieś mecze można było jednak obejrzeć w innych stacjach, tak jak przy poprzednim rozdaniu było w przypadku Polsatu i Eurosportu – twierdzi nasz informator. I właśnie należący do Discovery Communications Eurosport teraz też jest w grze o któryś z mniej atrakcyjnych pakietów. Z pewnością kilka meczów w skali całego sezonu (obecnie są to cztery spotkania) trafi również do telewizji otwartej – w ramach promowania ligowej piłki.

Ze sprzedaży praw telewizyjnych – po odliczeniu kosztów transakcyjnych – kluby dostaną rocznie co najmniej 140 mln złotych, bo do tego zobowiązał się dystrybutor MP&Silva. Nowa umowa ma obowiązywać cztery lata, choć i tu nie ma sztywnych dat – wszystko podlegało negocjacji.

źródło: Przegląd Sportowy

Tags:


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv