Aktualności

Published on 8 października, 2014 | by admin

Kijów zamiast Lwowa. Historyczne zaszłości powodem przeniesienia meczu Legii z Metalistem.

Mistrzowie Polski mieli się zmierzyć w Lidze Europy z Metalistem Charków we Lwowie, ale spotkanie przeniesiono do stolicy Ukrainy. – Najrozsądniejszy byłby Wiedeń – uważa prezes Legii Bogusław Leśnodorski.

Klub z Charkowa z powodu napiętej sytuacji politycznej we wschodniej Ukrainie – podobnie jak Dnipro Dniepropietrowsk – mecze LE rozgrywa we Lwowie i Kijowie. Mistrzowie Polski chcieli uniknąć podróży na Wschód, ale we wtorek UEFA zdecydowała, że spotkanie rozegrane zostanie w Kijowie. Zmieniła też termin – z 23 na 22 października.

– To już nie ma znaczenia, czy zagramy w środę czy w czwartek. Nie chcę się bawić w politykę, ale każdy widzi i słyszy, co dzieje się na Ukrainie. Nie wiem, czy zmiana Lwowa na Kijów jest aż tak istotna. Najrozsądniejszy byłby Wiedeń. UEFA podjęła jednak taką, a nie inną decyzję i musimy ją zaakceptować – dodał prezes Legii.

Pomysł przeniesienia meczu do Austrii nie wyszedł od Legii. – Pojawiały się informacje, że to my naciskaliśmy, by tam zagrać, ale to nieprawda. My tylko dostaliśmy informacje o ryzyku i przekazaliśmy je do UEFA. Zresztą słyszałem, że Metalist już sierpniowy mecz z Ruchem chciał rozegrać w Austrii – tłumaczy Leśnodorski.

Wyjazd do Lwowa odradzał m.in. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Podkreślał, że rozegranie meczu we Lwowie będzie ryzykowne ze względów bezpieczeństwa, gdy tak blisko granicy spotkają się polscy i ukraińscy kibice. Instytut zwracał uwagę na historyczne zaszłości, które mogą podchwycić fani obu stron.

– O naszych kibiców się nie obawiałem. Ale podejrzewałem, że na meczu mogliby się pojawić różni ludzie. Wiadomo, jakie emocje wzbudza historia Lwowa w Polsce i na Ukrainie – mówi Leśnodorski. Jesteśmy świadomi, że wyjazd na Ukrainę wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami. Na pewno będziemy minimalizować ryzyko jakiegoś głupiego wybryku, ale nie jesteśmy w stanie wszystkiego wziąć na siebie – kończy prezes warszawskiej Legii.

źródło: sport.pl

Tags: ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv