Aktualności

Published on 22 maja, 2017 | by admin

Kibice wrocławskiego Śląska zostaną uniewinnieni?

Do Kancelarii Prezydenta wkrótce ma trafić wniosek dotyczący ułaskawienia kibiców oraz działaczy antykomunistycznej opozycji z czasów PRL, skazanych za protest przeciwko wykładowi Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim w 2013 r.

– Będę prosił pana prezydenta, aby skorzystał z prawa łaski wobec tych w większości młodych ludzi, którzy zostali niesłusznie skazani – powiedział Kornel Morawiecki w rozmowie z redakcją “Gazety Polskiej”.

W 2013 r na zaproszenie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Zygmunt Bauman wziął udział w prelekcji dotyczącej obecnej sytuacji lewicy. Przeciwko wykładowi byłego członka NKWD i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego protestowali fanatycy Śląska, którzy za swoją postawę usłyszeli karę aresztu, zmienioną później przez sąd okręgowy na grzywnę.

– Obecność prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim była jednym wielkim skandalem. I nie może być tak, że ludzie, którzy protestują przeciwko jego wykładowi ze względu na komunistyczną przeszłość profesora, są za to skazywani. Oburzające jest to, że wykorzystano policję do stłumienia tego protestu, że funkcjonariusze przyszli na uczelnię – takie rzeczy nie zdarzały się nawet w marcu 1968, gdy pacyfikowano studentów. Owszem, milicja wtedy nas biła, ale na ulicy. Na uczelnię nie wchodziła. Ja byłem na wrocławskim strajku, pamiętam, jak to było: ówczesny rektor nie zgodził się na interwencje milicji na uczelni. A w przypadku interwencji policji podczas wykładu prof. Baumana naruszono autonomię uczelni, naruszono wolność słowa – mówi poseł Kornel Morawiecki.

źródło: Gazeta Polska

Tags:


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv