Aktualności

Published on 9 stycznia, 2018 | by admin

Kibice Legii walczą o sprawiedliwość.

Skarb Państwa wypłacił już prawie 300 tys. złotych odszkodowań, dla osób poszkodowanych w słynnej “Akcji widelec” – informuje Polskie Radio.

Choć od pamiętnych Derbów Stolicy minęła już prawie dekada, echa wydarzeń sprzed meczu Polonii z Legią słychać do dzisiaj. Według informacji do których dotarli dziennikarze Polskiego Radia, Skarb Państwa wypłacił już prawie 300 tys. złotych odszkodowań, dla kibiców którzy postanowili dochodzić swoich praw.

2 września 2008 r., policja w ramach tzw. „Akcji Widelec” zatrzymała ponad 700 osób. Większości z nich postawiono zarzut udziału w nielegalnym zbiegowisku, którego celem było naruszanie porządku prawnego. Ze względu na zgromadzony w materiale dowodowym widelec, fani warszawskiego zespołu w wiadomy sposób określili operację mundurowych.

Wyroki zapadły w stosunku do 547 osób, z czego 510 uczestników zdarzenia zostało uniewinnionych. W tym 47 wyroków jest nieprawomocnych. Skazano 35 osób, z czego 26 wyroków jest nieprawomocnych.

Krzysztof Nowiński, obrońca zatrzymanych wówczas kilkudziesięciu osób, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Kibiców Legii Warszawa udziela pomocy w ramach inicjatywy „sprawiedliwość za widelec”. Do tej pory, jako zadośćuczynienie za przewlekłość postępowań, udało się wywalczyć łącznie ponad 280 tys. zł. Na dodatek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęło 100 skarg, z których aż 86 przyjęto do rozpoznania. Jak podkreśla mec. Nowicki, kolejne pozwy czekają w kolejce.

źródło: Polskie Radio

Tags: , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv