Stadiony

Published on 13 czerwca, 2018 | by admin

Katowice: Taki będzie stadion GieKSy

Po ciut przydługim oczekiwaniu jest i wygląda bardzo obiecująco. Koncepcja nowego stadionu dla Katowic powstała niedaleko, bo w Rudzie Śląskiej. 

Dziś o 15:00 w siedzibie SARP Katowice odbyło się ogłoszenie wyników w konkursie na stadion, halę i boiska treningowe dla Katowic. To już drugie ważne zwycięstwo dla RS Architekci, firmy z Rudy Śląskiej, która niecały rok temu opracowała również najlepszą koncepcję hali widowiskowej obok stadionu w Bytomiu. Poza nagrodą w wysokości 50 tys. zł firma otrzyma zaproszenie do wykonania projektu.

Na drugim miejscu uplasował się krajowy potentat w projektowaniu stadionów, JSK Architekci. Trzecie miejsce przypadło zespołom LAP STUDIO oraz Sto Procent Architekci.

Nowy stadion miejski zintegrowany z halą sportową ma powstać na południu Katowic, w okolicy zjazdu z autostrady A4. U zbiegu ulic Bocheńskiego i Dobrego Urobku stanie arena piłkarska z miejscami dla 12 tys. widzów. Przylegająca od zachodniej strony hala ma mieć pojemność ok. 2500-3000 osób. Obok stadionu powstanie otwarta przestrzeń publiczna, a także zespół sześciu boisk treningowych.

Wybrana koncepcja RS Architekci zwyciężyła z 10 innymi złożonymi w konkursie dzięki prostemu i jasnemu układowi przestrzennemu. Stadion i hala są wpisane w rozległy prostopadłościan witający widzów elegancką kolumnadą. Zaplecze administracyjne i sportowe skupione jest w łączniku biegnącym przez środek kompleksu, pomiędzy stadionem i halą.

Widownia stadionu ma jeden poziom z możliwością dostawienia kolejnych rzędów, dokładnie według tego samego schematu, co w Sosnowcu i Chorzowie. Po powiększeniu można będzie gromadzić bezpiecznie 15 tys. widzów.

Zgodnie z zasadami konkursu RS Architekci podejmą teraz rozmowy na temat wykonania kompletnej dokumentacji projektowej nowego stadionu i hali. Po osiągnięciu porozumienia szacuje się, że projekt będzie powstawał przez rok.

Do tego należy doliczyć przetarg na budowę, co oznacza, że wbicia pierwszej łopaty należy spodziewać się w czwartym kwartale 2019. Otwarcie oficjalnie zaplanowane jest na wiosnę 2021, jednak ten termin wydaje się dziś trudny do osiągnięcia.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv