Stadiony

Published on 3 czerwca, 2020 | by admin

Katowice: Jest kosztorys, jest projekt, jest nieźle

Architekci zgodnie z założeniami złożyli w urzędzie miasta projekt z kosztorysem. Udało im się odchudzić stadion zgodnie z oczekiwaniami miasta. Teraz mają czas na doprojektowanie boisk treningowych.

Zgodnie z porozumieniem z początku marca RS Architekci mieli czas do końca maja, by dostarczyć zmienioną dokumentację nowego stadionu. Cel zmian był bardzo ambitny: odchudzenie planowanego kompleksu sportowego w taki sposób, by zachować funkcjonalność, ale oszczędzić grubo ponad 100 milionów względem pierwotnej wyceny. Ta, przypomnijmy, opiewała na 398,5 mln zł.

Granicą wyznaczonym przez miasto było 185 mln zł, przy czym w tej cenie projektanci nie musieli uwzględniać 4 boisk treningowych oraz większości przewidzianych miejsc parkingowych. Te zostaną zrealizowane w drugiej fazie. Jak potwierdziło miasto Katowice, RS Architekci zdołali przeprojektować stadion, halę i 2 pierwsze boiska treningowe tak, by zmieścić się z całością pierwszej fazy w oczekiwaniach finansowych.

– Wysokość kosztorysu jest zgodna z podpisanym porozumieniem. Obecnie dokumentacja będzie sprawdzana, po ewentualnych wyjaśnieniach wykonawca przygotuje i złoży wniosek o pozwolenie na budowę, który jest konieczny do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane – powiedziała Ewa Lipka, rzecznik prasowy katowickiego magistratu, w rozmowie z katowickim „Sportem”.

Teraz przed architektami miesiąc na przygotowanie projektu drugiej fazy, a więc 4 boisk i parkingów. Nie będą one realizowane w najbliższych latach, ale konkurs rozpisany był na całość, więc samorząd chce mieć plany w gotowości, gdy będą na nie środki. Podział na fazy może mieć tę zaletę, że dwukrotnie Katowice będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jeśli zrealizowane zostaną zapowiedzi z marca tego roku, to Katowice mogą ruszyć z realizacją inwestycji w przyszłym roku. To może zależeć od ostatecznego finansowego wpływu pandemii koronawirusa na sytuację Katowic, jednak na dziś projekt nie został odłożony w czasie. Jego realizacja ma potrwać 2,5 roku.

źródło: SportDziennik.com

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv