Bez kategorii

Published on 30 czerwca, 2022 | by admin

Dlaczego Bitcoin jest dla niektórych niczym religia?

Przeczytaj wystarczająco dużo o Bitcoin, a nieuchronnie natkniesz się na ludzi, którzy odnoszą się do kryptowaluty jako religii. Lorcan Roche Kelly z Bloomberga nazwał Bitcoin „pierwszą prawdziwą religią XXI wieku”. Promotor Bitcoin Hass McCook zaczął nazywać siebie „The Friar” i napisał serię artykułów Medium porównujących Bitcoin do religii. Istnieje Kościół Bitcoina, założony w 2017 roku, który wyraźnie nazywa legendarnego twórcę Bitcoina Satoshi Nakamoto swoim „prorokiem”. W Austin w Teksasie są billboardy z hasłami typu „Crypto Is Real”, które w dziwny sposób odzwierciedlają wszechobecne billboardy o Jezusie, które można znaleźć na teksańskich autostradach. Podobnie jak wiele religii, z Bitcoinem wiążą się nawet ograniczenia dietetyczne.

Blockchain Technology Smart – Free photo on Pixabay

Sekret religii

Czy zatem Bitcoin ma proroków, ewangelistów i przepisy żywieniowe, czyniąc z niego religię, czy nie? Jako badacz religii uważam, że to niewłaściwe pytanie. Brudną tajemnicą religioznawstwa jest to, że nie ma uniwersalnej definicji religii. Tradycje takie jak chrześcijaństwo, islam i buddyzm z pewnością istnieją i mają podobieństwa, ale pomysł, że są to wszystkie przykłady religii, jest stosunkowo nowy. Słowo „religia” w dzisiejszym użyciu – niejasna kategoria, która obejmuje pewne idee i praktyki kulturowe związane z Bogiem, życiem pozagrobowym lub moralnością – pojawiło się w Europie około XVI wieku. Wcześniej wielu Europejczyków rozumiało, że na świecie istnieją tylko trzy typy ludzi: chrześcijanie, żydzi i poganie.

Języki pozaeuropejskie historycznie nie miały bezpośredniego odpowiednika słowa „religia”. To, co uważano za religię, zmieniło się na przestrzeni wieków i zawsze w grę wchodzą interesy polityczne w ustalaniu, czy coś jest religią, czy nie. Jak twierdzi badacz religii Russell McCutcheon: „Interesującą rzeczą do zbadania nie jest zatem to, czym religia jest, a czym nie jest, ale sam proces „tworzenia jej” – czy ta działalność produkcyjna ma miejsce w sądzie, czy też jest twierdzeniem wysuwanym przez grupa o własnych zachowaniach i instytucjach”. W ogólnym rozrachunku za religię można uznać:

  • Zestaw wierzeń;
  • Systemy kulturowe;
  • Opinie światopoglądowe;
  • Związek z ludzkością oraz duchowością;
  • Zasady moralne.

Model ten zmienił się po reformacji protestanckiej, kiedy rozpoczęła się długa seria wojen między katolikami a protestantami. Stały się one znane jako „wojny religijne”, a religia stała się sposobem mówienia o różnicach między chrześcijanami. W tym samym czasie Europejczycy poprzez eksplorację i kolonializm stykali się z innymi kulturami. Niektóre ze napotkanych tradycji miały pewne podobieństwa do chrześcijaństwa i zostały również uznane za religie.

Krytycy podkreślają irracjonalność

Mając to na uwadze, dlaczego ktokolwiek miałby twierdzić, że Bitcoin jest religią? Wydaje się, że niektórzy komentatorzy twierdzą, że odciągają inwestorów od Bitcoina. Menedżer funduszy rynków wschodzących, Mark Mobius, próbując stłumić entuzjazm związany z kryptowalutami, powiedział, że „krypto to religia, a nie inwestycja”.

Jego wypowiedź jest jednak przykładem fałszywego błędu dychotomii, czyli założenia, że ​​jeśli coś jest jedną rzeczą, to nie może być inną. Nie ma powodu, dla którego religia nie może być również inwestycją, systemem politycznym lub prawie czymkolwiek innym. Mobius twierdzi jednak, że „religia”, podobnie jak kryptowaluta, jest irracjonalna. Ta krytyka religii istnieje od czasów oświecenia, kiedy Voltaire napisał: „Nic nie może być bardziej sprzeczne z religią i duchowieństwem niż rozsądek i zdrowy rozsądek”. W tym przypadku nazwanie Bitcoina „religią” sugeruje, że inwestorzy Bitcoina są fanatykami i nie dokonują racjonalnych wyborów.

Bitcoin i inne kryptowaluty

Z drugiej strony niektórzy zwolennicy Bitcoina skłaniają się ku etykiecie religii. Artykuły McCook używają języka religii, aby podkreślić pewne aspekty kultury Bitcoin i je znormalizować. Na przykład „stacking sats” – praktyka regularnego kupowania małych ułamków bitcoinów – brzmi dziwnie. Ale McCook nazywa tę praktykę rytuałem religijnym, a dokładniej „dziesięciną”. Wiele kościołów praktykuje dziesięcinę, w ramach której członkowie regularnie dokonują datków na wsparcie swojego kościoła. To porównanie sprawia, że ​​układanie w stosy sat wydaje się bardziej znajome.

Chociaż dla niektórych ludzi religia może kojarzyć się z irracjonalnością, wiąże się ona również z tym, co badacz religii Doug Cowan nazywa „błędem dobrego, moralnego i przyzwoitego”. Oznacza to, że niektórzy ludzie często zakładają, że jeśli coś jest naprawdę religią, to musi reprezentować coś dobrego. Ludzie, którzy „siedzieli w stosie” mogą brzmieć dziwnie. Ale ludzie, którzy „oddają dziesięcinę”, mogą brzmieć pryncypialnie i zdrowo.

Bictcoin jest też przy tym bardzo popularny, przez co gracze mogą nawet spotkać kasyna online, w których płaci się w kryptowalutach. Zanim jednak wybierzecie się do takich kasyn, warto będzie zainteresować się najciekawszymi slotami online na rynku. Darmowe gry hazardowe owoce to jeden z najbardziej interesujących rodzajów takich gier, które warto wypróbować. Na podanej stronie znajdziecie popularne owocówki, w które zagracie bez konieczności płacenia pieniędzmi.

To, jak bardzo Bitcoin jest istotny dla wszytstkich kryptowalut widać również w liczbach. Dlatego poniżej przedstawiamy tabelę z porównaniem, w której znajdziecie najważniejsze informacje na temat najbardziej popularnych kryptowalut. Oto najbardziej znaczące kryptowaluty na świecie.

Kryptowaluta Bitcoin Ethereum Tether
Cena 126 000 zł 7500 zł 4,29 zł
Kapitalizacja rynkowa 2,42 tryliona zł 912,69 biliona zł 310,87 biliona zł
Główne zalety Dostępność i płynność Ethereum jest zdecentralizowane, Ethereum nadal przyciąga więcej firm Przelewy w dolarach,  opcja odsprzedaży

Cena oraz kapitalizacja rynkowa każdej ze wspomnianych kryptowalut jest na ten moment ogromna. Nic więc dziwnego, że wiele osób oraz biznesów ciągle interesuje się tym, jak daleko zajść mogą kryptowaluty. Na ten moment cena Bitcoina jest jednak o połowę mniejsza od swojej najwyższej wartości, dlatego trzeba ostrożnie podchodzić do inwestowania w kryptowaluty.

Używanie religii jako ramy

Dla badaczy religii kategoryzacja czegoś jako religii może utorować drogę do nowych spostrzeżeń. Jako religioznawca J.Z. Smith pisze: „Religia nie jest terminem rodzimym; jest tworzony przez uczonych dla ich celów intelektualnych i dlatego należy je zdefiniować”. Dla Smitha kategoryzacja pewnych tradycji lub instytucji kulturalnych jako religii tworzy ramy porównawcze, które, miejmy nadzieję, zaowocują nowym zrozumieniem. Mając to na uwadze, porównanie Bitcoina do tradycji takiej jak chrześcijaństwo może spowodować, że ludzie zauważą rzeczy, których wcześniej nie widzieli.

Na przykład wiele religii zostało założonych przez charyzmatycznych przywódców. Autorytet charyzmatyczny nie wywodzi się z żadnego urzędu czy tradycji, ale wyłącznie z relacji między przywódcą a jego wyznawcami. Charyzmatyczni liderzy są postrzegani przez swoich zwolenników jako nadludzi lub przynajmniej nadzwyczajni. Ponieważ ta relacja jest niepewna, przywódcy często trzymają się z daleka, aby zwolennicy nie postrzegali ich jako zwykłych ludzi.

Kilku komentatorów zauważyło, że wynalazca Bitcoin, Satoshi Nakamoto, przypomina swego rodzaju proroka. Prawdziwa tożsamość Nakamoto – lub czy Nakamoto jest w rzeczywistości zespołem ludzi – pozostaje tajemnicą. Ale intryga wokół tej postaci jest źródłem charyzmy, która ma konsekwencje dla wartości ekonomicznej bitcoina. Wiele osób inwestujących w bitcoin robi to po części dlatego, że uważa Nakamoto za geniusza i buntownika gospodarczego. W Budapeszcie artyści wznieśli nawet pomnik z brązu w hołdzie Nakamoto.


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv