Published on 25 marca, 2019 | by admin

Wywiad z chuliganem odc. 103 – Zbyszek Rybak

Zbyszek Rybak z Arki Gdynia był w latach 90. twórcą najmocniejszej zdaniem wielu ekipy chuligańskiej w Polsce. A potem założycielem drużyny rugby stworzonej głównie z chuliganów Arki, która po latach ciężkich treningów sięgnęła po Puchar Europy. W „Wywiadzie z chuliganem” zdecydował się na pozbawioną autocenzury opowieść o legendarnych zadymach z tamtych lat.

Wspomina m. in. wyjazd do Paryża na mecz Francja-Polska z 1995 roku: – Akcja „Bagietka” to był mój pomysł. Kupiliśmy długie bagietki francuskie, a mieliśmy ze sobą pręty zbrojeniowe, które powkładaliśmy w te bagietki. Chrupaliśmy sobie te bagietki, kiedy nawinęło się kilkudziesięciu nieszczęśników z Paris Saint Germain, którzy postanowili nas zaatakować. No to poczęstowaliśmy ich tymi bagietkami. Po pierwszym uderzeniu bułka odpadała i na głowie lądował pręt.

Jak wyglądała słynna zadyma na Stadionie Śląskim w czasie meczu Polska-Anglia? Jak to było z gonitwami z kibicami Legii na meczu Ursus Warszawa-Arka Gdynia? Jakiego podstępu użyli kibice Arki, by dostać się do sektora gości w czasie meczu Lech-Legia w Poznaniu? Do czego służyły kibicom Arki tzw. „bałaganki”, czyli trzonki od siekier? Jaka była geneza zgody Lech-Arka? Jakie było tło społeczne formowania się ruchu kibicowskiego w Trójmieście, w 1980 r. kolebce Solidarności? Skąd wziął się pomysł stworzenia drużyny rugby i jak zmieniła ona życie ludzi z ekipy Arki? Co Zbyszek Rybak sądzi o tym, w jakim kierunku idzie dzisiaj ruch kibicowski, z wszystkimi plusami i minusami?

O tym wszystkim dowiecie się oglądając nowy odcinek „Wywiadu z chuliganem”. Program Piotra Lisiewicza jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań wysłuchać można go w każdą sobotę o 16.00 a w Telewizji Republika obejrzeć o 22.30 w niedzielę. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale Radia Poznań na youtube.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv