Bez kategorii

Published on 16 lipca, 2020 | by admin

Szczyt klimatyczny TOGETAIR 2020 w Warszawie

Choć lubimy codzienne przyjemności jak wyjścia ze znajomymi, oglądanie filmów, ruletka online na pieniądze, to jednak czasem dobrze jest się także zastanowić nad tym, co obecnie dzieje się z naszą planetą. Jednym z dobrych do tego momentów był odbywający się pod koniec czerwca w Warszawie szczyt klimatyczny TOGETAIR 2020.

Czy ekonomia i ekologia mogą iść w parze?

Szczyt klimatyczny TOGETAIR 2020 odbył się w Warszawie 22-24 czerwca. Zastanawiano się podczas niego, czy ekonomia i ekologia mogą iść w parze? Organizatorami szczytu byli: Fundacja Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski oraz Fundacja Pozytywnych Idei. Przy okazji wydarzenie zostało objęte patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas weekendu urządzono 11 debat tematycznych, które miały dotyczyć najważniejszych żywiołów: wody, ziemi, ognia oraz powietrza. Głównym tematem rozmów miało być to, w jaki sposób można połączyć interesy przedsiębiorców i niezbędną ochronę środowiska. Zdaniem organizatorów panel o podłożu neutralnym ma służyć wypracowaniu wspólnego stanowiska różnych stron i organizacji, zwłaszcza przedstawicieli biznesu oraz różnych organizacji ekologicznych.

Trzy dni rozmów

Jak już wspomnieliśmy, szczyt klimatyczny podzielony został na 3 dni od poniedziałku do środy, podczas których poruszane były różne tematy. Podczas pierwszego dnia wydarzenia dyskutowano na temat palących kwestii związanych z ziemią i ogniem. Na forum wypowiadał się między innymi premier Mateusz Morawiecki, Kamil Wyszkowski z UN Global Compact czy też minister klimatu Michał Kurtyka. Dyskutowano między innymi o odchodzeniu od węgla, zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla i innych związków, połączeniu różnych źródeł energii, o zmianach na rynku pracy, niezbędnych inwestycjach. Dyskusja dotyczyła także ograniczenia produkcji i zużycia plastiku w naszym kraju.

Wtorkowy panel z kolei dotyczył przede wszystkim powietrza i wody. Tym razem wystąpili Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz wspomniany wcześniej Kamil Wyszkowski z UN Global Compact. W tym dniu dyskutowano między innymi o walce ze smogiem, suszy i wynikającymi z niej kłopotami dla gospodarki, nowoczesnym transporcie i paliwach, jak i modernizacji budownictwa, ograniczeniu w związku z tym nakładów na ogrzewanie.

W środę głównym hasłem panelu był Człowiek i świat po kryzysie. Na scenie pojawił się między innymi Jadwiga Emilewicz – wicepremier i minister rozwoju, a także przedstawiciele kilku organizacji ekologicznych. Debatowano między innymi o przyszłości kraju po koronawirusie, zielonej Polsce, zmianach na rzecz klimatu.

Wnioski po szczycie

Po całym wydarzeniu przyszedł oczywiście czas na wnioski. Zdaniem wielu nas nieograniczony wzrost na ograniczonej planecie nie jest już możliwy. Powrót do normalności po pandemii będzie tylko chwilowy, gdyż na horyzoncie już teraz czekają na nas poważne problemy z naturą i klimatem. Konieczne zatem jest większe zwracanie uwagi na mierniki zrównoważonego rozwoju, jak i poważne zmiany aktualnych modeli biznesowych. Trzeba bardziej spojrzeć w przyszłość niż teraźniejszość. Istotne stanie się wytyczanie nowych kierunków dla polskich firm, które staną się bardziej konkurencyjne, a przy tym przyjazne dla środowiska.

Członkowie debaty zgodzili się co do tego, że rynek energetyki odnawialnej to ogromna szansa na rozwój, z której już teraz korzysta coraz więcej polskich przedsiębiorców. Najważniejsze zatem staje się szybkie przystąpienie do zmian, które jest jednak hamowane przez obecny rząd, który nie chce realizować unijnej polityki energetycznej i klimatycznej. Obserwatorzy zatem zastanawiają się, czy jakikolwiek pomysł poruszany podczas szczytu zostanie faktycznie wdrożony w życie.


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv