Stadiony

Published on 17 kwietnia, 2019 | by admin

Sosnowiec: Jest wykonawca stadionu Zagłębia!

Dokładnie 2 miesiące po otwarciu ofert mamy zwycięzcę. I cenowo wcale nie jest tak źle, jak się zapowiadało. Miasto zapłaci niecałe 148 mln zł za stadion, choć miał kosztować co najmniej 161 milionów.

Dziś odbyła się aukcja elektroniczna pomiędzy trzema kandydatami, którzy w lutym zgłosili się do budowy stadionu piłkarskiego w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Wynik jest zaskakująco dobry. Po otwarciu ofert cena wahała się pomiędzy 161 a 183 mln zł.

Jednak stosowana w Sosnowcu aukcja sprawdziła się i tym razem. Wszyscy trzej oferenci zredukowali swoje oczekiwania, i to znacząco. Za pierwszym razem najlepszy wynik osiągnął śląski MZUiM.pl, a teraz najniższą ofertę przedstawił bielski BPBP. Oto kompletne ceny brutto:

  • Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego – 147,9 mln zł (zamiast 183,3 mln);
  • Mirbud – 148,2 mln zł (zamiast 166,9 mln zł);
  • MZUM.pl – 154 mln zł (zamiast 161,1 mln zł).

Oszczędność zyskana dzięki aukcji jest więc bardzo znacząca – różnica w ofertach to 13,2 mln zł. Co prawda najtańsza oferta wciąż przewyższa kosztorys inwestorski, ale i tak daje sporą ulgę Sosnowcowi. Najlepsza oferta jest tylko o 15,4 mln zł droższa od oczekiwań, dlatego miasto natychmiast poinformowało o wyborze BPBP jako głównego wykonawcy. Dla bielskiej firmy będzie to drugi tak duży stadion po Stadionie Miejskim BBOSiR w Bielsku-Białej.

W tej chwili rozpoczyna się 10-dniowy okres na odwołania pozostałych oferentów. Jeśli procedury przebiegną sprawnie, będzie można podpisać umowę na przełomie kwietnia i maja. To zwiastuje rozpoczęcie budowy jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Jednocześnie miasto nie rezygnuje z budowy hali widowiskowej i lodowej – dwóch aren towarzyszących przyszłemu stadionowi. Ponowny przetarg na ich budowę zakończy się pod koniec maja.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv