Aktualności

Published on 7 czerwca, 2021 | by admin

Serwisy streamingowe w 2020 roku stały się jednym z najważniejszych mediów w Internecie

Internet już dawno prześcignął wszystkie pozostałe media. Taka jest kolej rzeczy. Gazety i pisma musiały ustąpić miejsca o wiele wygodniejszym informacyjnym stronom internetowym. Tak samo, jak kiedyś radio musiało oddać dużą część odbiorców telewizji, tak dzisiaj telewizja i radio musi przesunąć się, żeby zrobić miejsce dla Internetu – a tego miejsca trzeba było zrobić bardzo dużo. Ostatni rok pokazał, jaka jest przyszłość stacji telewizyjnych. Już od jakiegoś czasu można było zauważyć, że dostawcy programów telewizji naziemnej zmieniają profil działalności, ponieważ młodsi odbiorcy skupiają się na o wiele wygodniejszych usługach streamingowych. Dodatkowo coraz popularniejsze stają się streamy na żywo, gdzie amatorzy i profesjonaliści prowadzą transmisje na żywo z gier wideo, rozmów itp. Można sprawdzić, jak ktoś gra w największe światowe hity, robi projekty graficzne, gra w automaty online… Możliwości są nieograniczone. Jeśli ludzie się czymś interesują, to z pewnością pojawi się to w formie streamu.

Czy to się komuś podoba, czy nie – nadszedł czas serwisów streamingowych, które w dobie pandemii koronawirusa pokazały, jak bardzo górują nad tym, co oferuje radio i kanały telewizyjne. Już dzisiaj giganci pokroju Netflixa są wielokrotnie więksi niż dawni potentaci świata telewizji, a w krajach takich jak Polska, te zmiany będą następować jeszcze przez dobre kilka lat. Czy jest na co czekać, a może lepiej już teraz przerzucić się na o wiele wygodniejsze oglądanie programów telewizyjnych i słuchanie muzyki?

Popularne seriwsy VOD i ich przewaga nad telewizją

Pierwszą platformą, jaka pojawi się w głowie większości osób, które pomyślą o platformach VOD, będzie Netflix. Gigant z USA wykazał, że w drugiej połowie 2020 roku jego przychody wyniosły 6,15 miliardów dolarów, kiedy w analogicznym okresie 2019 roku było to około 20% mniej (4,92 miliardy dolarów). To obrazuje, jak bardzo platformy streamingowe przejmują rynek. Jeszcze kilka lat temu abonament na Netflix miała wykupiona niewielka część Polaków. W obecnych czasach większość odbiorców do 40 roku życia ma albo zastanawia się nad wykupieniem subskrypcji.

Obecnie na świecie „panuje” kilku czołowych dostawców VOD i konkurencja jest tak duża, że niezwykle trudno będzie do nich dołączyć. Na szczycie znajdują się:

  • Netflix;
  • HBO Go;
  • Disney+;
  • Amazon Prime Video.

Przewaga, jaką dają platformy streamingowe nad telewizją, jest tak duża, że to tylko kwestia czasu, aż standardowe telewizje przekwalifikują się na inny model, który pozwoli im utrzymać się na rynku. Obecnie w Polsce telewizja w standardowym wydaniu jest oglądana przede wszystkim przez osoby 40+, które jeszcze nie dostrzegają możliwości i wygody, jakie zapewnia Netflix, czy HBO Go.

Przebieranie w bibliotece zawierającej setki filmów i seriali ze wszystkich kategorii, brak reklam oraz dowolny czas oglądania. Zapisywanie momentu, w którym zakończyło się oglądanie i odtwarzanie od niego przy następnym podejściu. Do tego nieustanne nowości, dzięki którym zawsze jest jeszcze więcej produkcji stojących na o wiele wyższym poziomie niż to, co oferuje telewizja standardowa. To właśnie siła VOD, której nie da się już powstrzymać.

Streaming muzyczny i na żywo

Warto przytoczyć także dwa dodatkowe fenomeny, które zmieniły sposób, w jaki słucha się muzyki, ogląda rozgrywkę z gier wideo i wiele więcej.

Najpopularniejszym i najwygodniejszym obecnie sposobem słuchania muzyki jest serwis Spotify. Prosty pomysł przerodził się w globalny sukces. Użytkownicy usługi otrzymują dostęp do praktycznie wszystkich utworów muzycznych oraz słuchowisk, podcastów, audiobooków i wielu innych możliwości. Wszystkiego jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo zastosowano ogromne możliwości filtrowania i wyszukiwania interesujących tytułów. Dzięki temu każdy bardzo łatwo wybierze z tej potężnej oferty coś dla siebie. Jeśli ktoś regularnie słucha muzyki i spróbuje Spotify, nie będzie już dłużej wyobrażał sobie innego sposobu na słuchanie muzyki.

Serwis internetowy Twitch pokazał w ostatnich latach, że streaming na żywo z gier wideo jest bardzo rozchwytywaną przez użytkowników sieci usługą. Możliwość oglądania profesjonalnych graczy okazała się tak popularna, że najwięksi streamerzy potrafią zgromadzić widownię nawet kilkudziesięciu tysięcy osób. Oglądać można wszystko. Największe gry sieciowe jak League of Legends, CS:GO, czy Cyberpunk 2077, po automaty do gier, jak Mayana, czy Starburst. Być może liczby te nie robią wrażenia przy wynikach oglądalności telewizji, ale w rezultacie znaczą o wiele więcej. Dość powiedzieć, że dziesięciu najlepiej zarabiających graczy w 2019 roku zgarnęli w sumie ponad 120 milionów dolarów przychodu. Biorąc pod uwagę znikome koszty działalności, można powiedzieć, że większość tych pieniędzy trafiła prosto do ich kieszeni.

Koronawirus napędził wszystkie usługi streamingowe

Pandemia koronawirusa miała bardzo negatywny wpływ na wiele sektorów gospodarki. Jednak zamknięcie ludzi w domu sprawiło, że chętniej zaczęli oni sięgać po usługi streamingowe. Dzięki temu praktycznie wszyscy usługodawcy zaczęli notować kolejne rekordy popularności, a 2020 rok był dla nich najlepszym w dziejach. Sytuacja na świecie jedynie przyśpieszyła digitalizację świata, co tylko dowodzi temu, że już niedługo Internet może być jedynym medium rozrywkowym.


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv