Aktualności

Published on 13 sierpnia, 2016 | by admin

Ratusz ogłosił przetarg na zmodernizowanie stadionu dla Wisły Płock

Jedno życzenie kibiców Wisły Płock w sprawie przetargu dotyczącego stadionu im. Kazimierza Górskiego właśnie się spełniło. Ogłoszony przetarg dotyczy opracowania koncepcji modernizacji obecnego obiektu przy Łukasiewicza, w którym miałby znajdować się także hotel czy hala sportowa mieszcząca pół tysiąca osób. Teraz zostaje już tylko trzymać kciuki za efekty.

Temat nowego stadionu dla piłkarzy nożnych powracał coraz częściej, zwłaszcza po awansie drużyny Wisły Płock do ekstraklasy. Kibice nie posiadali się z radości. Pozostał jednak problem stadionu. Wygląda na to, że urzędników z Ratusza nie trzeba przekonywać do jego modernizacji. W piątek ogłoszono przetarg obejmujący opracowanie koncepcji modernizacji stadionu im. Kazimierza Górskiego wraz z opracowaniem kosztów inwestycji.

Przede wszystkim są dwa wymogi do spełnienia, dostosowania sportowego obiektu do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych PZPN oraz w rozgrywkach klubowych UEFA. Arenę sportową czekałoby powiększenie. Ta obecna składa się z trybun usytuowanych od strony wschodniej i zachodniej, od południowej stoi budynek służący za szatnie. Na trybunach jest 10 sektorów z niemal 11 tys. miejsc siedzących, w tym z jednym sektorem dla gości (1 tys. 314 siedzisk). Po zmianach trybuny powinny składać się z minimum 12 tys. plastikowych krzesełek z zadaszeniem. Aby było gospodarnie i ekologicznie, zaproponowano umieszczenie zbiorników do retencjonowania wody opadowej, która będzie z tego zadaszenia spływała.

Obecnie na trybunie zachodniej zadaszony jest tylko jeden sektor VIP. Po zmodernizowaniu stadionu sektor powinien być oddalony od boiska o sześć metrów. W dodatku, zgodnie ze specyfikacją, w przyszłości weszłoby do niego 700 osób. Akurat ta trybuna miałaby zostać oszklona (z tzw. skyboxem) i wyposażona w wygodniejsze, wyściełane krzesełka.

Na stadionie dotychczas zapewniono 50 stanowisk dla prasy oraz 12 specjalnych boksów, które mogą zostać przekształcone w stanowiska komentatorskie dla dziennikarzy. Dla radia i telewizji są cztery oddzielne kabiny oraz pomieszczenie do konferencji prasowych. W tym przypadku trzeba urządzić trybunę prasową z pomieszczeniami dla fotoreporterów, miejscami do umieszczenia kamer centralnych i strefą dla wozów transmisyjnych, kabinami komentatorskimi. Odległość między płytą boiska a trybuną powinna być zmniejszona do minimum.

Obiekt już wcześniej wyposażono w podgrzewaną płytę boiska, którą oświetlają lampy umieszczone na słupach. W specyfikacji wspomina się o demontażu tych słupów, aby punktowe oświetlenie zainstalować pod dachem. Oprócz nowoczesnego ekranu LED (tego, który już jest), przewidziano minimum dwa telebimy (z wykorzystaniem jednego istniejącego). Nikt nie zamierza ruszać płyty boiska wraz z systemem podgrzewania murawy (tu można co najwyżej dodać lampy doświetlające murawę), drenażem, nawodnieniem oraz pozostałą infrastrukturą techniczną.

Płocki stadion jest obiektem wielofunkcyjnym. W specyfikacji znalazł się zapis o miejscu dla sceny koncertowej (z zapewnieniem transportu drogą serwisową). Do tego przewidziano środki bezpieczeństwa: cyfrowej jakości monitoring na obiekcie oraz system kontroli dostępu do pomieszczeń biurowych i socjalnych, czyli z wejściem na karty magnetyczne. Ponadto przydałoby się zasilanie awaryjne dla całego stadionu.

Pod trybuną główną wstępnie zaplanowano umieszczenie szatni dla zespołów, sędziów, delegata, pokoju kontroli antydopingowej, pokoju pomocy medycznej, pokoju odpraw, siłowni, gabinetów odnowy. Do klimatyzowanego wnętrza trybun schodziłoby się na kawę do kawiarni, także aby skorzystać z pomieszczeń biurowych, sal konferencyjnych, garaży, kas biletowych, pomieszczeń punktów depozytu czy toalet. W miejscu dzisiejszego budynku dawnych szatni mieściłaby się strefa komercyjna z hotelem, sklepem klubowym, lokalami handlowymi, halą sportową z widownią dla 500 osób, w której mogliby trenować piłkarze ręczni, siatkarze i koszykarze.

Modernizacja powinna odbywać się etapowo, aby nie było konieczności zamykania obiektu. Trybunę wschodnią zaleca się zburzyć i zbudować nową wraz z trybuną północną. To samo dotyczy trybuny zachodniej (w tym czasie klub przeniósłby się do parterowego budynku przy bramie wjazdowej). Kolejny etap polegałby na budowie trybuny południowej. Na koniec pozostanie zburzenie starych szatni i budowa hotelu, dróg wewnętrznych i ogrodzonych parkingów z utwardzoną drogą dojazdową. Za trybuną wschodnią należy zostawić miejsce na istniejące boisko treningowe.

Wybrany w przetargu wykonawca powinien przekazać dokumentację projektową i kosztorysową wraz z prawomocną decyzją zezwalającą na wykonanie robót budowlanych do połowy grudnia.

źródło: portalplock.pl

Tags: , , , , , ,


About the Author



Back to Top ↑

frivfrivfriv