Aktualności

Published on 10 sierpnia, 2021 | by admin

Polscy kibice – najlepsi w Europie

Wiadomym jest, że nie ma sportu bez kibiców. Zawodnicy czekają, kiedy podczas meczu poniosą ich chóralne śpiewy. Poczytaj w tym artykule, jak zmieniały się zachowania fanów na przestrzeni lat. Najzagorzalsi z nich wiedzą o swoich klubach niemalże wszystko.

               Kiedyś było inaczej. I tak zapewne wielu kibiców w Polsce, ale nie tylko tutaj, mogłoby powiedzieć o sytuacji jaka panowała wśród kibiców. Niektórzy z nich nazywani kibolami, bo to oni rozpalali do czerwoności atmosferę na meczach, ale również poza stadionami. To właśnie oni rządzili na swoich terenach i nie pozwalali, by ktoś ze znienawidzonego klubu wdarł się na ich teren. Niestety nie zawsze to co miało być prawdziwym dopingiem, takim pozostawał. W końcu wyrwane krzesełka, podpalone i zdewastowane trybuny to nieco inna forma wspierania klubu. No, ale emocje zazwyczaj brały górę. I to było niezwykle ciekawe. Niestety, ale to naprawdę wzbudzało niemałe emocje. Ile razy słyszało się o ustawkach w lasach dwóch grup, wspierających dwie różne drużyny. W wiadomo jakim celu. Nie można mówić tutaj tylko o naszych polskich kibicach. Takie sytuacje zdarzają się na całym świecie. I raczej nic się w tym temacie nie zmieni.

               Jedno co się na pewno zmieniło to zachowanie na stadionach. Już od wielu lat nie oglądamy scen bijatyk, bo po prostu zostało to surowo zakazane. Brak możliwości wejścia na mecz to wielki problem. I to nie na jedno spotkanie, ale zdarzały się i dożywotnie zakazy. W Anglii sporym problemem okazały się race. Komunikaty były jasne. Będziecie używać pirotechniki to pójdziecie za kraty. Jak się tym kibicie przejęli to łatwo się domyślić. We wcześniejszych latach tego typu rzeczy były używane naprawdę sporadycznie. Jednak sam efekt jaki dawały, mogło się wielu osobom spodobać. Gorzej z zawodnikami, którzy po prostu nic nie widzieli ze względu na unoszący się dym. Jednak kiedy fani zrozumieli, że chociażby jeden wybryk może się skończyć chociażby sprawą w sądzie oraz trzyletnim zakazem stadionowym, wiedzieli że władze poszczególnych klubów nie żartują. Obecnie problem istnieje, ale już nie taką skalę. Pirotechnika jest używana, ale nie ma związku z agresywnym zachowaniem na meczach. Oprawy kibicowskie są podziwiane i kopiowane przez inne kluby na całym świecie. Dobrym przykładem może być Legia Warszawa, która niemalże co mecz, przygotowuje spektakularne oprawy. Ze specjalnym naciskiem na mecze w Lidze Mistrzów czy spotkania o najwyższej randze.

               W Polsce powstałi i nadal powstają wspaniałe areny. Kibice są z nich dumni, a tym bardziej, że wielu z nich może oglądnąć mecz na żywo, a nie przed telewizorem. Dbają o nie i wiedzą, że to jest ich dom. Ich twierdza. Zresztą jeżeli ktoś chce załatwić porachunki między sobą, to robią to w takich miejscach, aby nikt inny nie musiał brać w tym udziału. Same symbole i akcesoria kibica zmieniła się na przestrzeni lat. Wcześniej to był szalik i to było wystarczające. W obecnych czasach komercjalizacja jest wszędzie. Kibic może mieć od kubka, poprzez czapkę, aż wreszcie po koszulkę i piłkę swojej ukochanej drużyny. Pieniądze rządzą, a kluby to wiedzą. Niektóre zestawy gadżetów to po prostu must have. Najważniejsze, że piłkarze mają swoich wielkich fanów, którzy ich nigdy nie opuszczą.


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv