Bez kategorii

Published on 12 sierpnia, 2021 | by admin

Polacy na Olimpiadzie

Igrzyska z 2021 roku okazały się wyjątkowo owocne dla polskich zawodników. Może i nie znaleźliśmy się w pierwszej trójce, razem tytanami takimi jak Chiny, Stany zjednoczone oraz Wielka Brytania, jednak biało czerwonym udało się zająć całkiem imponujące 17 miejsce w światowym rankingu. Szczególnie pocieszająca jest tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o ilość medali w porównaniu do ostatnich Olimpiad.

Historia Polaków na Olimpiadzie

Pierwsze nowożytne igrzyska Olimpijskie miały miejsce w 1896 roku. Jak dobrze pamiętamy z lekcji historii, Polski jako bytu politycznego nadal nie było w tym okresie na mapie. Mimo tego, nasi prapradziadkowie, już wtedy mieli możliwość wykazać się w międzynawowych igrzyskach. Polscy atleci występowali w reprezentacjach państw zaborczych.

W biało czerwonych barwach pokazaliśmy się dopiero na Olimpiadzie w roku 1924. Powodem, dla którego nie wzięliśmy udziału w igrzyskach z 1920 roku była wojna polsko-bolszewicka. Początki były dość skromne, na pierwszej Olimpiadzie, medale wywalczono jedynie w kolarstwie oraz jeździectwie.

Okres PRLu

Złotym okresem dla Polskiego sportu, również w kontekście igrzysk Olimpijskich był okres Polskiej Republiki Ludowej. Symbolicznym wydarzeniem z tego okresu zwiastującym przyszłą pozycję polaków jako istotną siłę w świecie sportu było zdobycie przez Polską lekkoatletkę Irenę Szewińską, trzech złotych medali na jednych Igrzyskach.

Początek lat sześćdziesiątych generalnie odznaczył się istotną zmianą w wynikach polskich sportowców. Najlepiej widać to w zestawieniu z wynikami z lat pięćdziesiątych. Można zauważyć diametralną różnicę. Jeszcze w 1956 roku podczas letnich igrzysk w Melbourne, polskim sportowcom udało się przywieźć do domu zaledwie dziewięć medali. Już cztery lata później Polacy wracali z Rzymu, niosąc ich ponad dwa razy tyle (21).

Przez Kolejne lata, z roku na rok Polska reprezentacja osiągała coraz lepsze wyniki, czego kulminacja miała miejsce w 1980 roku, kiedy to Polacy ustanowili nowy rekord w swojej historii, zdobywając aż 32 medale.

Olimpiada a Polityka

Przykrą częścią historii igrzysk Olimpijskich, jest przenikanie się kwestii sportowych i politycznych, było to szczególnie widoczne w czasach zimnej wojny, bardziej nawet niż w okresie międzywojennym, kiedy olimpiada została zorganizowana w Trzeciej Rzeszy.

Szczególną sytuacją był rok 1980.

Większość krajów zachodnich zdecydowała się na bojkot igrzysk. Olimpiada została wtedy zorganizowana w Moskwie, przy czym Igrzyska zbiegły się z inwazją ZSRR na Afganistan, co ostatecznie doprowadziło do wycofania się z wielu krajów stojących w opozycji do bloku wschodniego. Ostatecznie XXII igrzyska Olimpijskie zbojkotowało aż 61 państw na świecie, co niestety poddaje pod wątpliwość najlepszy wynik naszych atletów w historii polskiego sportu.

Państwa bloku wschodniego nie były w tej kwestii dłużne, już cztery lata później. Blok wschodni odmówił udziału w Olimpiadzie rozgrywającej się los Angeles. Oficjalne za powód bojkotu podano przyczyny bezpieczeństwa oraz smog, jednak rzeczywistym powodem były reperkusje z poprzednią Olimpiadę z 1980 roku.

Rok 1984 był również szczególny dla Polskich zawodników. Był to drugi przypadek od odzyskania niepodległości (pierwszy w 1920 roku), kiedy Polacy nie wzięli udziału w letnich igrzyskach. Okazało się to szczególnie znamienne w kontekście dobrej passy biało-czerwonych ciągnącej się przez ostatnie trzy dekady.

Po najlepszym wyniku w historii polskiego sportu 1980 roku, Po przegapionej szansie na wykazanie sie w pełnym składzie państw, wyniki polskich sportowców znacznie pogorszyły się po tym incydencie. Od tego czasu Polacy utrzymują wynik poniżej 20 medali na każdej

letniej olimpiadzie, również rok 2021 nie był w tym wypadku przełomem.

Igrzyska w Tokio

Na Igrzyskach w Tokio polakom udało się zdobyć medale w następujących dyscyplinach:

 • Lekkoatletyka – złoty medal w sztafecie mieszanej. Zawodnicy: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty Ersetic, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan. Małgorzata Hołub Kowalik, Dariusz Kowaluk.
 • Rzut młotem kobiet – złoty medal zdobyty przez Anitę Włodarczyk
 • Rzut młotem mężczyzn – złoty medal zdobyty przez Wojciecha Nowickiego
 • Chód na 50 km mężczyzn – złoty medal zdobyty przez Dawida Tomale
 • Wioślarstwo czwórka podwójna kobiet – srebrny medal. Zawodnicy: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillman.
 • Kajakarstwo – srebrny medal
 • Żeglarstwo srebrny medal
 • Rzut oszczepem kobiet – srebrny medal
 • Sztafeta 4 x 4 kobiet – srebrny medal
 • Zapasy styl klasyczny do 97 kg – brązowy medal zdobyty przez Tadeusza Michalika
 • Rzut młotem kobiet – brązowy medal zdobyty przez Malwinę Kopron
 • Rzut młotem mężczyzn brązowy medal zdobyty przez Pawła Fajdka
 • Bieg na 800 m mężczyn – brązowy medal zdobyty przez Patryka Dobka
 • ●       Kajakarstwo  K4 500 m kobiet -brązowy medal. Zawodnicy Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska

Igrzyska Olimpijskie a zakłady Bukmacherskie

W kontekście popularności Igrzysk Olimpijskich w Polsce nasz ekspert Amadej Walczak wypowiada się w następujący sposób.

“Bez wątpienia historia sukcesów naszej reprezentacji miała niemały wpływ na dzisiejsze zamiłowanie Polaków do sportu w jego obecnym wydaniu, Pomimo tego, że okres wybitnych osiągnięć polskich lekkoatletów zakończył się 30 lat temu, to nasza drużyna olimpijska nadal daje popis całkiem niezłych zdolności, dzięki czemu udało nam się osiągnąć 17 miejsce na tegorocznej Olimpiadzie. Ma to istotny wpływ na rynek internetowych zakładów bukmacherskich. Polacy nie boją się stawiać na swoich zawodników, po pierwsze kierowani patriotycznym zapałem kibica, a po drugie szansą na rzeczywiste osiągnięcia naszych rodaków. Szczególnie wiele zyskują na tym strony takie jak: bonusowo com, które oferują możliwość stawiania w zakładach bukmacherskich. Obserwując obecną tendencję możemy liczyć na jeszcze lepsze wyniki w nadchodzących latach”


About the Author



Back to Top ↑

frivfrivfriv