Bez kategorii

Published on 21 lipca, 2020 | by admin

0

Opera w Barcelonie zagrała koncert dla roślin

Są takie rzeczy, do których możemy się z łatwością przyzwyczaić, jak choćby darmowe spiny w kasynach z naszego rankingu kasyno online, cola bez cukru, piwo bez alkoholu. Jednak widok pustych sal kinowych czy koncertowych to dla wielu z nas łamiący serce widok. Artyści starają się jakoś temu zapobiec, a jednym z ciekawych pomysłów wykazali się muzycy w Barcelonie.

Niezwykły koncert dla roślin

22 czerwca 2020 roku odbyło się otwarcie sezonu muzycznego w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. To popularne miejsce dla miłośników muzyki klasycznej. Kwartet smyczkowy wykonał dosyć nietypowy koncert, albowiem to nie publiczność uczestniczyła w pierwszym koncercie. Wszystkie miejsca bowiem zostały zarezerwowane dla roślin. Jak to ujął dyrektor artystyczny Víctor García de Gomar: koncert odbył się dla królestwa roślin.

Kwartet UCelli wykonał jednoczęściowy utwór Pucciniego o nazwie „Crisantemi” (Chryzantemy) dla 2292 doniczkowych widzów. Nie było to jednak wydarzenie, które zostało poświęcone ochronie zieleni, lecz miało symbolizować obecne czasy. Artyści zamiast grać dla pustej sali, mogli podzielić się swymi dźwiękami z roślinnością. Ta symbolizowała jednak typową publikę, która tym razem mogła obserwować cały koncert drogą online. Dla samych artystów z pewnością było to też o wiele lepsze doświadczenie, gdyż zawsze lepszym rozwiązaniem jest granie dla roślin niż pustych krzeseł.

Eugenio Ampudia, twórca koncertu, chciał w ten sposób odzwierciedlić efekt społeczny, jaki spowodowało zamknięcie ośrodków koncertowych i kultury na całym świecie. Podkreślił przy tym, jak ważną rolę w dobie pandemii odegrała natura, która w momencie naszej kwarantanny zaczęła być przez nas bardziej dostrzegana za oknami. Jeśli chodzi o sam koncert, to nie możemy stwierdzić, jak na niego zareagowała zielona publika.

Ciekawostką może być to, że wszyscy uczestnicy koncertu zostali następnie podarowani pracownikom służby zdrowia, aby podziękować im za ich wysiłki podczas pandemii. To bardzo ważne, gdyż przecież Hiszpania należy do grupy najbardziej dotkniętych przez pandemię państw na świecie. Tylko do lipca tego roku stwierdzono tam ponad 250 tysięcy przypadków koronawirusa oraz ponad 28 tysięcy zgonów.

Nowe warunki, nowe koncerty

Niestety, ale pandemia koronawirusa odcisnęła bardzo duże piętno na branży muzycznej. Odwołano praktycznie wszystkie festiwale i koncerty związane z różnymi gatunkami, stylami muzycznymi. To nie tylko problem dla samych muzyków, lecz i wszystkich osób pracujących przy koncertach. Choć obecnie zaczynają ruszać niektóre koncerty, to odbywają się one w ograniczonej formie.

Mniej więcej od marca mamy jednak do czynienia z koncertami online. Tylko w naszym kraju odbywały się takie wydarzenia jak Męskie Granie Online, Kwarantanna na na!, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie Online. Była to świetna okazja do spotkania się z muzykami w domowym zaciszu i w kameralnych warunkach, gdyż wielu z nich również grało ze swoich domów czy mieszkań.

Sporym powodzeniem cieszą się dziś także koncerty live organizowane na Twitchu czy też za pośrednictwem YouTube. To okazja dla mniejszych artystów do promowania swojej muzyki, jak i nawet zarabiania na występach online. W sieci bez trudu można przy tym odnaleźć specjalne teledyski czy małe koncerty, które zostały przygotowane nawet przez kilkudziesięciu artystów jednocześnie.

Mamy nadzieję, że jeszcze przed 2021 rokiem wszystko wróci już do normy i bez trudu będziemy mogli się wybrać na koncert ulubionej gwiazdy czy jeden z większych festiwali w Polsce, czy Europie.


About the AuthorDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 2 =

Back to Top ↑

frivfrivfriv