Bez kategorii

Published on 16 lipca, 2020 | by admin

Netiquette: 7 zasad bezpiecznego przebywania w sieci

Dziś internet daje nam szerokie możliwości jak sloty online polskie, kasyno online, poznawanie nowych osób, oglądanie filmów i seriali. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że nasze codziennie działania w sieci mogą być narażone na niebezpieczeństwo ze strony hackerów czy oszustów. Prezentujemy zatem 7 istotnych zasad bezpiecznego poruszania się po sieci.

Czym jest Netiquette?

Netiquette to ogólny zbiór zasad i reguł postępowania w sieci. Przestrzegając takich podstawowych zasad i wskazówek, można uniknąć większości zagrożeń internetowych, takich jak próby phishingu, ataki złośliwym oprogramowaniem. Wraz ze wzrostem sieci, mobilnym dostępem potrzeba zachowania bezpieczeństwa w Internecie nigdy nie była tak wyraźna. 

Większość osób błędnie twierdzi, że wszystko, czego potrzebują, aby być bezpiecznym online, to program antywirusowy czy wykonywane kopie zapasowe. Tymczasem czyha na nas o wiele więcej zagrożeń, z którymi sam antywirus sobie nie poradzi. Niezwykle ważna jest również nasza umiejętność rozpoznawania zagrożeń online i sposobu ich unikania, dlatego właśnie netiquette jest tak istotna. Czas zatem przejść do konkretów.

1. Aktualizuj oprogramowanie

Hakerzy działają w ten sposób, iż wyszukują luki w programach komputerowych lub na stronach internetowych, a ich twórcy jak najszybciej starają się łatać dziury. Szybko zatem tworzone są aktualizacje, które naprawiają te problemy. Wiele osób niestety nie korzysta z aktualizacji. Są w ten oto sposób bardziej podatni na ataki. Warto zatem regularnie aktualizować program antywirusowy, przeglądarkę, jak i inne programy, które mają służyć ochronie w sieci. Dobrze jest zaznaczyć w takich programach automatyczną aktualizację.

2. Uważaj na podejrzane maile

Jedną z najczęstszych prób wyłudzania danych i pieniędzy są wiadomości mailowe. Sporo osób łatwowiernie otwiera linki przesyłane od nieznajomych nadawców. Często są to oszuści, którzy podszywają się pod banki, kurierów, operatorów internetowych. Przekierowują nas na strony, gdzie należy opłacić rzekomą przesyłkę za nagrodę, zaległą fakturę. W rzeczywistości zbierają nasze dane osobowe oraz dane kart płatniczych, przez co łatwo jest stracić spore pieniądze. Warto zatem za każdym razem ostrożnie podchodzić do takich wiadomości, sprawdzać nadawcę, treść bez otwierania linków. To atak phishingiem, który jest niezwykle niebezpieczny.

3. Nie klikaj w dziwne reklamy

Podobnie ma się sprawa z reklamami na stronach internetowymi. Różnego rodzaju reklamy adwords, banery także mogą prowadzić do oszustów. Dlatego należy unikać takich form internetowych. Hakerzy mogą ukraść nasze dane czy zainfekować nasz komputer złośliwym oprogramowaniem.

4. Nie wszystko co darmowe jest bezpieczne

Kolejnym sposobem na oszustwa jest prezentowanie pozornie darmowych treści, programów. Wiele osób nie chce bowiem płacić za filmy czy oprogramowanie. Szuka zatem po stronach oferujących je za darmo. Łatwo tutaj jest jednak paść ofiarą oszustwa, gdyż zazwyczaj dostęp wymaga rejestracji z małą opłatą, która może się skończyć drogimi smsami premium. Nie warto szukać płatnych rzeczy bez stosownej opłaty. Wyjątkiem mogą być jedynie darmowe programy dostępne na sprawdzonych stronach – warto zawsze to weryfikować.

5. Nie ujawniaj poufnych informacji w Internecie

Dziś zbyt ochoczo dzielimy się swoimi danymi osobowymi. Wiele osób nawet na profilach społecznościowych ma swoje konta udostępnione jako publiczne. Łatwo zatem o nasze dane. To samo tyczy się różnych stron, konkursów online, gdzie podajemy swoje dane, miejsce zamieszkania, numer telefonu. Należy się dobrze zastanowić, komu i gdzie takie informacje udostępniamy.

6. Ostrożnie z hasłami

Pamiętajmy o tym, aby nie stosować wszędzie jednego i tego samego hasła. To najlepsza rzecz dla złodziei. Ponadto starajmy się nie zapisywać automatycznych danych na telefonie czy w przeglądarce komputerowej.

7. Uważaj na płatności online

Dziś wiele firm, sklepów internetowych oferuje nam sprzedaż online. Podczas zakupów konieczne jest podanie numeru karty lub skorzystanie z danego systemu płatności. Należy tu także ostrożnie podchodzić do tego, sprawdzać wiarygodność, certyfikaty. Pod żadnym pozorem nie korzystajmy z systemu płatności, który nie jest nam znany bądź w sieci nie ma o nim opinii.


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv