Published on 26 września, 2022 | by admin

Liga Narodów: Walia 0-1 Polska

Reprezentacja Polski wygrała 1-0 (0-0) z Walią w wyjazdowym meczu ostatniej, 6. kolejki grupy 4 dywizji A Ligi Narodów. Jedynego gola dla “biało-czerwonych” strzelił Karol Świderski. Polska skończyła zmaganie na trzecim miejscu i utrzymała się w najwyższej dywizji. Ten wynik przy jednoczesnych porażkach Francji z Danią i Austrii z Chorwacją oznacza, że Polska znajdzie się w pierwszym koszyku w losowaniu eliminacji mistrzostw Europy 2024.

Od pierwszego gwizdka częściej przy piłce utrzymywali się gospodarze. Nie szły za tym jednak żadne konkretne sytuacje pod polską bramką. Pierwszą okazję Polacy stworzyli sobie w 19. minucie. Piotr Zieliński posłał prostopadłe podanie na wolne pole do Szymona Żurkowskiego. Pomocnik Fiorentiny pobiegł w stronę bramki rywala, jednak nie zdołał opanować piłki, przez co gospodarze szybko przerwali tą akcję. Pierwszy celny strzał na bramkę Walii Polacy oddali w 25. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Zielińskiego na bramkę barkiem uderzał Robert Lewandowski. Z jego próbą poradził sobie jednak Wayne Hennessey.

Bardzo groźnie pod polską bramką zrobiło się w 32. minucie. Po szybkiej kontrze Daniel James wbiegł w pole karne i oddał mocny strzał, po którym udanie interweniował Szczęsny. Po chwili ten sam zawodnik uderzał po raz drugi, lecz i tym razem Szczęsny odbił piłkę. W 39. minucie Walia była bardzo bliska strzelenia samobójczego gola. W niegroźnej sytuacji Joe Rodon zagrał do Hennesseya. Golkiper gospodarzy popełnił błąd w przyjęciu piłki, jednak po chwili uratował swój zespół wybijając futbolówkę z linii bramkowej. Minutę później po zagraniu Lewandowskiego zza pola karnego wprost w bramkarze strzelił Zieliński. W 41. minucie Polska miała dużo szczęścia. Po strzale Brennana Johnsona futbolówka odbiła się od nogi Jamesa i nieznacznie minęła słupek bramki gości.

Polska wyszła na prowadzenie w 57. minucie. Z lewej strony boiska świetne podanie do Lewandowskiego posłał Jakub Kiwior. Kapitan reprezentacji Polski przytomnie odegrał do niekrytego Karola Świderskiego, który pewnie wykończył sytuację sam na sam z bramkarzem. Walijczycy mogli odpowiedzieć zaledwie trzy minuty później. Płaskie uderzenie z prawej strony pola karnego oddał Johnson, ale końcami palców futbolówkę na rzut rożny sparował Szczęsny. W kolejnych minutach Polacy umiejętnie grali w defensywie i nie dopuszczali zbyt często rywala do swojej bramki. W 77. minucie po raz kolejny refleksem popisał się Szczęsny. Tym razem bramkarz gości sparował piłkę zagraną z lewego skrzydła przez Jamesa. Pięć minut później niecelnie zza pola karnego uderzył Nicola Zalewski. W 86. minucie Szczęsny złapał piłkę po dograniu Rubina Colwilla. W doliczonym czasie gry po strzale głową Garetha Bale’a piłka trafiła w poprzeczkę.

źródło: 90minut.pl