Aktualności

Published on 31 lipca, 2013 | by admin

Kibice Liverpoolu ofiarami politycznej poprawności

Kibice Liverpoolu będą musieli bardziej uważać na to, co wykrzykują na stadionie podczas meczów ukochanej drużyny. Piłkarski klub angielskiej ekstraklasy opracował listę określeń uznawanych za obraźliwe. Znalazło się wśród nich hasło “grać jak dziewczynka”.

Celem “The Reds” jest bardziej zdecydowana walka z dyskryminacją na stadionach. Zespół z Anfield jest krytykowany za to, że nie potępił Luisa Suareza, gdy Urugwajczyka ukarano za znieważenie na tle rasowym ciemnoskórego Francuza Patrice’a Evry z Manchesteru United.

“Zakazaną” listę przekazano jako wytyczne pracownikom klubu, którzy mają kontakt z widownią, ale spis przedostał się do publicznej wiadomości poprzez Twittera.

Niektóre z określeń są powszechnie uważane za obraźliwe i nie budzą wątpliwości. Internauci szydzą jednak z piętnowania zwrotów takich jak “grać jak dziewczynka” czy “księżniczka”, które uznano za dyskryminację płci.

“Ważne jest zrozumienie kontekstu, w którym coś jest mówione” – napisano w instrukcjach dla pracowników.

Wśród bardziej kontrowersyjnych zwrotów znalazły się też “królewna” oraz zawołanie “bądź mężczyzną!”. Zabronione będzie też nazywanie kogoś “upośledzonym” lub “karłem”.

Choć wykaz wywołał wiele sarkastycznych uwag, spotkał się z pochwalą ze strony Hermana Ouseleya, przewodniczącego organizacji walczącej z rasizmem “Kick It Out”.

“Przewodnik jest pozytywnym krokiem i częścią większego programu kreowania odpowiednich postaw w klubie. Obsługa stadionów podczas meczów musi być odpowiednio przeszkolona, aby mogła skuteczniej walczyć z nieodpowiednim zachowaniem w futbolu” – ocenił Ouseley.

Liverpool, który zakończył poprzedni sezon ekstraklasy na siódmym miejscu, zainauguruję pierwszą kolejkę Premiership meczem ze Stoke City 17 sierpnia.

Źródło: rp.pl

 

Tags:


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv