Aktualności

Published on 27 sierpnia, 2020 | by admin

Historyczny awans Piasta

W wyjazdowym meczu I rundy eliminacji Ligi Europy Piast Gliwice wygrał 2-0 (1-0) z białoruskim Dinamem Mińsk i awansował do kolejnej rundy rozgrywek. Bramki dla trzeciego zespołu poprzedniego sezonu PKO Ekstraklasy strzelili Patryk Lipski i Jakub Świerczok. Dla Piasta jest to pierwszy w historii awans do kolejnej rundy europejskich pucharów.

Po spokojnym początku meczu Piast już w 10. minucie meczu wyszedł na prowadzenie. Z rzutu wolnego podyktowanego za faul na Piotrze Parzyszku świetnym uderzeniem popisał się Patryk Lipski. Po strzeleniu gola Piast kontrolował wydarzenia na boisku, nie dopuszczając gospodarzy do stworzenia dogodnej sytuacji pod własną bramką. Groźniej pod bramką Piasta zrobiło się w 29. minucie. Po dograniu Silasa mocny strzał zza pola karnego oddał Edgar Olechnowicz. Futbolówka poszybowała jednak w sam środek bramki i František Plach zdołał ją odbić. Chwilę później niecelnie z dystansu uderzał Kristopher Vida. W 40. minucie po dośrodkowaniu Igora Szytowa piłka trafiła do niepilnowanego przez Martina Konczkowskiego Jewgienija Szykawki. Jego strzał został ostatecznie zablokowany przez Jakuba Czerwińskiego.

Cztery minuty po wznowieniu gry po przerwie dobrą okazję stworzyli sobie gospodarze. Po dośrodkowaniu Szytowa do piłki doszedł Miha Goropevšek, lecz po jego strzale głową futbolówka poszybowała nad bramką Piasta. Polski zespół odpowiedział trzy minuty później. Po wrzutce z rzutu rożnego Lipskiego Piotr Parzyszek oddał niecelny strzał głową. W 56. minucie wprowadzony z ławki Michał Żyro przejął piłkę w środku boiska i posłał podanie do Jakuba Świerczoka. Napastnik Piasta wbiegł w pole karne, ograł Goropevšeka i precyzyjnym strzałem pokonał Jewgienija Pomazana. Dwanaście minut później Żyro popisał się kolejnym świetnym prostopadłym podaniem do Świerczoka. Strzelec drugiego gola dla Piasta tym razem strzelił wprost w interweniującego Pomazana. W 75. minucie po błędzie Tomáša Huka było bardzo groźnie pod bramką Piasta, lecz dogodnej sytuacji nie potrafił wykorzystać Szykawka. W samej końcówce gospodarze oddali kilka niecelnych strzałów na bramkę strzeżoną przez Placha. W ostatniej akcji meczu fatalnego błędu Szytowa nie wykorzystał Świerczok, który minął Pomazana i strzelił tuż obok pustej bramki Dinama.

27 sierpnia 2020, 17:00 – Mińsk (Nacionalnyj Olimpijskij stadion Dinamo)
Dinamo Mińsk 0-2 Piast Gliwice