Bez kategorii

Published on 22 stycznia, 2021 | by admin

Historia ruletki

Historia ruletki

Jeśli korzystałeś kiedykolwiek z kasyn, czy to tradycyjnych, czy też internetowych, to z pewnością miałeś także do czynienia z ruletką. Nieważne, czy grałeś w nią, czy nie – po prostu na pewno tę grę widziałeś, jako że jest ona nieodłącznym wręcz elementem oferty każdego szanującego się kasyna. A nawet jeśli nie korzystałeś do tej pory z ruletki online w kasynie VulkanBet, to i tak zapewne doskonale kojarzysz tę grę hazardową, choćby na przykład z ekranów kin.

Ruletka odgrywała bowiem istotną rolę, będąc tłem dla rozwoju fabuły tak znanych filmów, jak Casablanca. Wielokrotnie pojawiała się w licznych filmach, których akcja obracała się między innymi w kasynach, czyli wiele części przygód słynnego agenta Jej Królewskiej Mości, Jamesa Bonda. Była obecna w filmie Kasyno ze Sharon Stone w roli głównej, czy też Ocean’s Eleven z Georgem Clooneyem. Mogliśmy ją nawet dostrzec w bajkach dla dzieci, jak np. Pingwiny z Madagaskaru 3!

Jak powstała ruletka?

Specjaliści oraz historycy uważają, że twórcą ruletki jest słynny francuski matematyk, Blaise Pascal. To właśnie w jego notatkach dawno temu natrafiono na szereg zapisków, na podstawie których można było dojść do wniosku, że Pascal zaprojektował teoretyczne podstawy nowej gry. Oczywiście nie było jeszcze w tym momencie mowy o ruletce takiej, jaką znamy dzisiaj. Blaise Pascal po prostu naszkicował kilka kół podzielonych na różną liczbę wycinków i dla każdego z nich opracował wzory pozwalające obliczyć prawdopodobieństwo trafienia jednej lub kilku kombinacji. Niemniej jednak efekty jego prac i obliczeń wciąż obowiązują dla współczesnej odmiany tej gry.

Nie ma dziś pewności co do tego, jak powstały pierwsze koła do gry. Z danych historycznych wiemy jedynie, że na początku XVII wieku gra ta była niezwykle popularna we Francji. Przy czym nie grano jeszcze wtedy powszechnie w nią na pieniądze. Równie popularna co jej wersja hazardowa była gra dla czystej zabawy i satysfakcji. Co ciekawe, najpopularniejsza wersja ruletki miała wtedy 36 pól, 18 czarnych i 18 czerwonych. Nie istniała jeszcze odmiana mająca inne kolory pól.

Szybki wzrost popularności tej gry hazardowej

Szybko odkryto tkwiący w niej potencjał, w efekcie czego pod koniec stulecia ruletka stała się punktem obowiązkowym w zasadzie każdego kasyna na całym świecie. We Francji i w Europie popularność zyskała wprowadzona na początku XIX wieku odmiana uzupełniona o dodatkowe pole oznaczone kolorem zielonym, któremu nadano wartość zero. W ten sposób obniżono nieco wskaźnik RTP, co spowodowało zwiększenie atrakcyjności gry dla kasyn.

W połowie XIX wieku ruletka trafiła także do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskała sobie gigantyczną sławę, stanowiąc centralny punkt programu na legendarnych już parowcach krążących po Mississipi w rejonie Nowego Orleanu. Były to luksusowe pływające kasyna, w których co noc wygrywano i tracono mnóstwo pieniędzy.

Amerykańscy operatorzy kasyn zmodyfikowali dodatkowo ruletkę, dodając na jej kole kolejną przegródkę. Znów miała ona kolor zielony i oznaczona była podwójnym zerem.

RTP dla ruletki

Jak wywnioskowałeś zapewne z powyższych informacji, na świecie istnieją dwie podstawowe odmiany tej gry hazardowej – z jednym zielonym polem i dwoma zielonymi polami. Pierwsza z nich to ruletka europejska (jedno zero) oraz amerykańska (pojedyncze zero oraz podwójne zero). Oprócz nich często spotyka się także ruletkę francuską. Układ koła jest identyczny jak w wersji europejskiej, jednak etykiety na stole są w języku francuskim. Dochodzą w niej także pewne dodatkowe formy tworzenia zakładów, o których jednak nie będziemy się tu dziś rozpisywać.

W przypadku ruletki europejskiej oraz francuskiej wskaźnik RTP (Return to Player, czyli zwrot dla gracza) wynosi 97,30%. Dla amerykańskiej jest nieco niższy i wynosi 94,74%. Jak widać, warto zawsze wybierać wersję europejską!

Wartość RTP może się zmienić także w przypadku pewnych specyficznych opcji zakładów. Na przykład, jeśli wybierzesz dostępny tylko w ruletce amerykańskiej zakład typu Kosz (Basket Bet), to w takim przypadku teoretyczna wartość RTP spadnie do 92,10%. To kolejny powód, by nie wybierać ruletki amerykańskiej!

Natomiast w przypadku ruletki francuskiej mamy do dyspozycji między innymi zakłady typu La Partage oraz En Prison. Warto zwrócić na nie uwagę z jednego określonego względu. Otóż przy wybraniu tych opcji wartość RTP wzrasta do 98,64%! To oznacza, że pod względem teoretycznej opłacalności zawsze warto wybierać ruletkę francuską oraz grać za pomocą zakładów La Partage lub En Prison. Opcje te w uproszczeniu polegają na tym, że gracz otrzymuje zwrot całego zakładu lub jego połowy, jeśli postawił na przykład na czerwone / czarne lub parzyste / nieparzyste, a kulka wylądowała na polu oznaczonym numerem zero (zielonym).

W kasynach online często bywa tak, że opcje En Prison lub La Partage dostępne są jako osobne odmiany ruletki. W takich przypadkach nie zachowuje się tradycji związanej z dostępnością tych funkcji jedynie dla ruletki francuskiej. Zwróć więc uwagę, wybierając tego typu grę, czy przypadkiem nie masz do czynienia z wersją amerykańską wzbogaconą o La Partage. Czasami można spotkać takie opcje, ale ruletka amerykańska nie jest polecaną przez nas grą!


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv