Aktualności

Published on 22 sierpnia, 2014 | by admin

Budowa skończona, dwa miesiące na odbiory

Zamiast dwóch lat trwała cztery, ale po tym czasie budowa przy Słonecznej oficjalnie jest już zakończona. Inwestor i wykonawca potwierdzili, ale zastrzegli, że jest pewien wyjątek.

Zgodnie z umową, Stadion Miejski w Białymstoku miał być gotowy do 19 sierpnia. W środę spółka Stadion Miejski oraz hiszpański koncern OHL potwierdzili, że termin został dotrzymany. Tym samym OHL zdołał zbudować większość trybun w zaledwie rok, poświęcając wcześniej miesiące na dokończenie prac po usuniętym wykonawcy, Eiffage.

Oficjalne zakończenie budowy nie dotyczy jednak części biurowo-administracyjnej oraz obsługi boiska treningowego. Powód nieukończenia tych części to zmiany w aranżacji wprowadzone przez inwestora. Obie strony zapewniają, że kończące się po głównym terminie prace nie wpłyną na użytek sportowy obiektu.

Zanim jednak wszystko zostanie uruchomione, stadion musi przejść odbiory. Wczoraj inwestor i przyszły operator oszacował, że procedury mogą potrwać do dwóch miesięcy, co stawia pod znakiem zapytania możliwość rozegrania meczu z Lechem (13 września) czy organizacji koncertu następnego dnia. Przed rozpoczęciem odbiorów prowadzone były jednak niezbędne testy, m.in. zeszłotygodniowy test oświetlenia boiska.

Budowa nowego stadionu w Białymstoku zaczęła się w czerwcu 2010 roku i miała potrwać dwa lata. Główny wykonawca nie realizował jednak prac w terminie, powodując duże opóźnienia i ostateczne zerwanie umowy. Wskutek wyboru OHL w nowym przetargu stadion nie tylko powstawał dłużej, ale i drożej. Zamiast 156 mln zł władze Białegostoku musiały zapłacić 254 miliony, w tym 118 mln zł z obligacji, których sprawdzanie zacznie się w przyszłym roku.

źródło: stadiony.net

Tags:


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv